Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajat cu contract suspendat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajat cu contract suspendat

Un angajat cu contract de munca suspendat are dreptul la adeverinta pentru medic si la concediu medical?
Art. 49. [felurile si efectele suspendarii] Codul muncii.
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
Parerea mea este ca anagajatul are dreptul la adeverinta pt medic si concediu medical.
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 16. - (1) Asiguraţii a cãror incapacitate temporarã de muncã a survenit în timpul concediului de odihnã sau al concediului fãrã platã beneficiazã de indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã, concediul de odihnã sau fãrã platã fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate sã fie reprogramate.

2. Asadar angajatorul trebuie sa elibereze adeverinta pentru medic si apoi sa calculeze si sa plateasca certificatul medical