Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Declaratie de avere ! completare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Declaratie de avere ! completare

La inceputul declaratie de avere exista formularea "cunoscand prevederile art. 292 CP, privind falsul in declaratii, declar pe propria raspundere ca impreuna cu familia detin urmatoarele "
Unul dintre parinti trebuie sa completeze o declaratie de avere si eu ( copilul ) detin bunuri mobile in nume propriu. Avand in vedere ca eu nu mai locuiesc cu parintii ( nu mai am domiciliul la parinti ), trebuie trecute in declaratie de avere si bunurile mobile ale mele ?

PS: conform CP, membru de familie - sunt sotu/sotia si copii daca locuiesc si domiciliaza impreuna. Avand in vedere ca eu nici nu mai locuiesc si nici nu mai domiciliez cu parintii, mai sunt considerat membru de familie conform CP ?
Nu sunteti considerat membru de familie. Conform ghidului postat pe site-ul ANI, prin copii se inteleg copiii minori (sub 18 ani) care locuiesc impreuna cu parintii.