avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... nelamuriri in complectarea declaratiei de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

nelamuriri in complectarea declaratiei de avere

buna ziua

si eu si sotul suntem functionari publici.
daca autoturismul este cumparat pe numele sotului si trecut in declaratia lui de avere trebuie sa il mai trec si eu?
multumesc

Cel mai recent răspuns: puru geta , utilizator 11:38, 26 Martie 2013
Nu trebuie sa-l treceti in declaratia de avere dvs, daca autoturismul este trecut pe numele sotului dvs ....
este bun comun indiferent pe numele cui este si ca atare trebuie trecut in ambele declaratii care de fapt trebuie sa aiba aceleasi date, la inceputul formularului declaratiei de avere chiar spune:
"cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal privind falsul în declaraţii, declar pe proprie răspundere că împreună cu familia1) deţin următoarele:
1) Prin familie se înţelege soţul/soţia şi copiii aflaţi în întreţinerea acestora".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri mobile ºi imobile care se trec în declaraþia de avere olivia stoicescu olivia stoicescu Buna ziua, As vrea sa ma ajutati,va rog cu raspunsuri la urmatoarele date care trebuie trecute sau nu in declaratia de avere: 1) un teren dobandit de sot ... (vezi toată discuția)
Declaratie de avere ! completare razvanpopescu razvanpopescu La inceputul declaratie de avere exista formularea \"cunoscand prevederile art. 292 CP, privind falsul in declaratii, declar pe propria raspundere ca impreuna ... (vezi toată discuția)
Declaratia de avere - functionari publici alenicol alenicol Am o nedumerire... Sper c-am postat bine... Declaratia de avere pe care o completeaza functionarii publici trebuie sa contina si pensia de intretinere pe care ... (vezi toată discuția)