Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... nelamuriri in complectarea declaratiei de avere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

nelamuriri in complectarea declaratiei de avere

buna ziua

si eu si sotul suntem functionari publici.
daca autoturismul este cumparat pe numele sotului si trecut in declaratia lui de avere trebuie sa il mai trec si eu?
multumesc

Nu trebuie sa-l treceti in declaratia de avere dvs, daca autoturismul este trecut pe numele sotului dvs ....
este bun comun indiferent pe numele cui este si ca atare trebuie trecut in ambele declaratii care de fapt trebuie sa aiba aceleasi date, la inceputul formularului declaratiei de avere chiar spune:
"cunoscând prevederile art. 292 din Codul penal privind falsul în declaraţii, declar pe proprie răspundere că împreună cu familia1) deţin următoarele:
1) Prin familie se înţelege soţul/soţia şi copiii aflaţi în întreţinerea acestora".