Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare Casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare Casco

Am fost lovita, din spate de o alta masina, care are Rca la Carpatica.Toata lumea imi zice sa imi fac reparatiile prin Casco cu clauza de regres, deoarce Carpatica nu deconteaza dosarele de daune si trebuie sa imi platesc singura reparatiile (daca vreau sa imi iau masina din service) si apoi sa ii dau in judecata pentru recuperarea banilor. Dca imi fac pe casco imi trece accidentul ca si eveniment si trebuie sa platesc mai mult la casco. Poate sa imi spuna cineva cum sa procedez, va rog?
depinde ce va intereseaza mai mult: daca vreti masina reparata rapid, atunci utilizati polita casco.
daca va este teama de o majorare a primei de asigurare atunci faceti reparatiile la un service, achitati dvs reparatiile si apoi megeti in instanta.

varianta ideala este sa gasiti un service ce are o decontare directa cu asiguratorul.
Pentru a va hotara, intrebati asiguratorul cat "pierdeti" la reinnoire daca utilizati polita CASCO.Eu presupun ca nu mai mult de 5% din prima anuala, care reprezinta maxim 10%(exagerat) din valoarea masinii.Facand un calcul aprox., 5 EUR la 1000E asigurati.Credeti ca merita "confortul"?;)
Nu aveti nici o garantie ca asiguratorul CASCO va rezolva dosarul de dauna mai repede. Ba daca ma gandesc la vreo 2 asiguratori, sunt aproape sigur ca va vor tergiversa plata mai mult decat asiguratorul RCA.
Eu va sfatuiesc sa apelati la asiguratorul RCA.
Mai ales ca prima pe CASCO va fi afectata pe termen lung, nu numai in urmatorul an.