Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul legal

buna ziua , am si eu o nelamurire privind concediul legal pentru anul 2012 , eu vreau sa imi iau 4 zile din CO pe 2012 , d-na de la personal imi spune ca nu pot sa imi iau mai putin de 15 zile .... pot s-au ......si de ce nu pot .....va multumnesc....
Art 148 (5)/Codul muncii: În cazul în care programarea concediilor se face fracţionat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puţin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt

Din raspunsul doamnei de la Personal... reiese ca se poate lua concediu de odihna fractionat, dar o transa sa fie obligatoriu de min 10 zile (nu 15 cat a precizat)
Si nu este neaparat ca transa de 10 zile sa fie prima luata
multumesc