Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract

Buna ziua.Anul trecut am incheiat un contract cu o firma pt.servicii de telefonie si internet.Vreau sa reziliez contractul pt.schimbare domiciliu iar acestia spun ca trebuie sa platesc o suma de bani despagubire pt.intrerupere contract inainte de termen.Ce pot face si ce sanse am sa nu platesc acea suma?Multumesc!#-o

Nu prea aveti sanse la reziliere fara sa platiti despagubiri firmei; banuiesc ca ati beneficiat de reduceri de pret la ''ceva'' (pachete de programe, pretul abonamentului etc.) pentru ca ati semnat un contract pe durata determinata. Cititi ce scrie in contract la capitolul cu denuntarea (rezilierea) unilaterala a contractului, in mod sigur sunt detalii.

Spun ''nu prea'' pentru ca, in opinia mea, daca firma respectiva nu ar putea sa va faca transfer de servicii la noua adresa ati putea solicita rezilierea fara acele despagubiri.