avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act succesiune

Bunicii mei au vandut 700 mp de teren parintilor mei cu act de vanzare cumparare in anul 2000.
In anul 2004 bunicul a decedat. Fratele mamei, impreuna cu mama si bunica au facut succesiunea tot in anul 2004. La notar cand au facut actul succesoral terenul mai susmentionat a fost si el introdus la succesiune. La data de 12.07.2012 fratele mamei sustine conform actului de succesiune ca are si el drept de mostenire la acest acest teren.
Va rog frumos, astept un raspuns urgent cu privire la acest aspect.
Cel mai recent răspuns: ContSters58959 , utilizator 16:27, 12 Iulie 2012
anulare act succesiune la instanta pe motivul ca la masa partajabila in urma decesului bunicului a fost introdus un teren deja instrainat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren acaparat... gigelas gigelas Buna ziua, Bunicul a avut o curte cu o suprafata de cca.2500 mp.care a fost anterior a tatalui sau (strabunicul meu). Dupa decesul strabunicului (strabunica ... (vezi toată discuția)
Actiune in constatarea calitatii de proprietar DICUTUDOR DICUTUDOR MAMA A PRIMIT DE LA MAMA SA UN TEREN IN SUPRAFATA DE 625 MP IN JURUL ANILOR 1950 - 1955 , TEREN CARE FACEA PARTE DINTRUN TEREN DE 5000 MP , PE CARE ... (vezi toată discuția)
Mostenire maricica_23 maricica_23 Apelez la sprijinul dumneavoastra pentru urmatoarea problema : Bunicul meu din partea mamei a decedat in 1992 . In urma succesiunii de la aceea vreme , mama ... (vezi toată discuția)