Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cazier
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cazier

Mai poate fi Presedinte al Asociatiei de Proprietari o persoana care a primit condamnare cu amenda penala ?Va multumesc anticipat.
Normele care guverneaza infiintarea,organizarea si activitatea asociatiilor de proprietari nu vizeaza dispozitii exprese in acest sens
Pentru lamurirea situatiei cu care va confruntati se impune detalierea spetei,deoarece amenda penala se poate aplica in "n" situatii,care nu au tangenta cu mandatul acordat presedintelui de asociatie
Daca apreciati ca temeiul legal de aplicare a condamnarii si a amenzii penale in sarcina persoanei care detine responsabilitatea si calitatea de presednte de asociatie de
proprietari,aveti dreptul legal prevazut de disp art 23*4 din L nr 230/2007
Pentru situatii speciale sau de maxima urgenta,adunarile generale extraordinare ale asociatiei de proprietari pot fi convocate oricand de catre comitetul executiv sau de catre cel putin 20% din numrul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari
Depinde de proprietari. Daca persoana cu amenda penala este cea mai curata, cea mai de incredere dintre proprietari, este normal sa devina presedinte. Daca toti ceilalti au probleme mult mai grave cu justitia (condamnari, interdictii de a ocupa anumite functii...), este normal sa se aleaga dintre toti raii, pe cel mai putin rau. Din afara asociatiei nu se poate.
Va multumesc.Completez :amenda penala are tangenta cu mandatul acordat presedintelui de asociatie,aceasta fiindu-i aplicata tocmai pt. ca nu a vrut sa puna in executare Hotararea Tribunalului si a Curtii de Apel de a-l reincadra si a plati drepturile salariale unui salariat concediat ilegal(concediat acum 1 an).

Pai daca conduce cum vrea el fara sa tina cont de lege, inseamna ca e apreciat, poporul il vrea, deci alegeti-l tot pe el, ca de: rau cu rau dar mai rau fara rau.
Atunci cand se depune dosarul in instanta pentru dobandire personalitate juridica, autorizarea activitatii si inscrierea in registrul special al asociatiilor de proprietari aflat la grefa judecatoriei, se cer si certificate de cazier judiciar. Se cer numai pentru presedinte sau pentru toti membrii comitetului executiv si ai comisiei de cenzori ?. De fapt pentru ce infractiuni poate refuza judecatorul numirea unei persoane intr-un post , trecut in PV de constituire ?.:O