Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege asociatoie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege asociatoie

Buna seara,
La sedi:(nta de asociatie care a avut loc s au ales membrii de comitet.
Dupa asta membrii din comitet au iesit si au ales presedintele dintre ei nesolicitand votul membrilor de asociatie.
Este correct?
In opinia mea citind legea acesta trebui ales de taota lumea,adica de asociatia de locatari,in speta toti locatarii prezenti la acea sedinta.

:(
"Primul preşedinte al asociaţiei de proprietari este ales de către Adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari care îi stabileşte şi durata mandatului[art. 21 alin. (1) din lege]. Conform art. 21 alin. (3) din lege, „preşedintele asociaţiei de proprietari este fie candidatul care va obţine cel mai mare număr de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin voinţa sa şi a majorităţii proprietarilor din cadrul adunării generale”.
Ulterior acestei adunări, alegerea şi revocarea preşedintelui asociaţei se face prin hotărâre a Adunării generale a proprietarilor membri[art. 27 lit. a) din lege]."
Daca presedintele nu este cel care a obtinut cele mai multe voturi atunci se alege dintre membrii CEx,

Se intelege ca in ambele cazuri proprietarii sunt cei care aleg modalitatea de alegere a presedintelui.

Puteti contesta modalitatea de alegere in instanta in termen de 45 de zile sau sa sesizati serv. relatii cu asociatiile de proprietari din cadrul primariei.