Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine si cum poate rezilia un contract de administrare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine si cum poate rezilia un contract de administrare bloc cu un PFA?

Mutlumesc.
Comitetul de conducere sau adunarea generala pot adopta o decizie care va fi comunicata si pfa-ului.
Incheierea si incetarea contractelor sunt in sarcina comitetului executiv, adnuarea generala doar mandateaza comitetul sa incheie contracte individuale sau de prestari servicii asigurarea pentru administrarii blocului.
Nu exista asa ceva - comitet de conducere.
In cazul in care doi membrii din CE sunt impotriva si presedintele e de acord cum se decide, va rog frumos?
Multumesc ambilor pentru raspunsuri.

cyan a scris:

Incheierea si incetarea contractelor sunt in sarcina comitetului executiv, adnuarea generala doar mandateaza comitetul sa incheie contracte individuale sau de prestari servicii asigurarea pentru administrarii blocului.

Comitet executiv sau comitet de conducere, tot dracu ala e!
Deciziile se iau cu majoritate de voturi, nu conteaza ca unul este presedinte.
Votul presedintelui este decisiv in cazul votului din adunarea generala cand exista posibilitatea ca balanta voturilor pro si contra sa fie egala.

Articolul 49-L196/2018
(3) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociației de proprietari se au în vedere următoarele:
g) în cazul unui vot paritar, votul președintelui asociației de proprietari este decisiv;