avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deducere tva 50%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deducere tva 50%

daca am un leasing din 2011in derulare, se aplica 50% deductibilitate la tva sau se deduce integral tva la rata de leasing?
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 21:37, 13 Iulie 2012
avand in vedere faptul ca in cazul contractelor de leasing faptul generator are loc la fiecare data mentionata in contract pentru efectuarea platii conform scadentarului, aveti drept de deducere 50%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug24/2012 modificare tva IBC PERFORM SRL IBC PERFORM SRL Incepand cu luna aprilie 2012 am achizitionat un autoturism in leasing, platind pana acum 3 rate din 12. Avand in vedere faptul ca incepand cu data de 1 iulie ... (vezi toată discuția)
Limitare tva la leasing dupa 1 iulie camicami camicami Observam ca alin. 4 al art. 145^1 precizeaza ca limitarea se aplica inclusiv in situatia in care au fost emise facturi si/sau au fost platite avansuri, pentru ... (vezi toată discuția)
Tva la leasing (m. o. nr. 384 / 07.06.2012) cdcd cdcd Buna ziua, Daca am un leasing financiar din 15.05.2012, factura de avans (jumatate din valoarea masinii) tot cu 15.05.2012, TVA-ul aferent este deductibil in ... (vezi toată discuția)