Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna sau exclusiva?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna sau exclusiva?

buna ziua,

as dori sa va intreb : in conditiile in care tatal vine in vizita la minor si incepe sa faca scandal: cearta, injuraturi la adresa mea..pot avea castig de cauza pt custodia exclusiva a minorului?
Doar instanta de tutelă, pentru motive temeinice, poate stabili că doar un părinte exercită autoritatea părintească, dar, chiar în acest caz sotul care nu mai are exercitiul drepturilor părintesti are dreptul de a veghea la cresterea si educarea copilului si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

ART. 398
Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 43 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (2): art. 43 alin. 3 din Codul familiei

patrascu razvan a scris:

Doar instanta de tutelă, pentru motive temeinice, poate stabili că doar un părinte exercită autoritatea părintească, dar, chiar în acest caz sotul care nu mai are exercitiul drepturilor părintesti are dreptul de a veghea la cresterea si educarea copilului si dreptul de a consimti la adoptia acestuia.

ART. 398
Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 43 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (2): art. 43 alin. 3 din Codul familiei

Buna seara,

Din art 398, alin 1 , ref la interesul superior al copilului, deduc ca poate sa se refere si la abuzul psihic la care este supus minorul , prin faptul ca este nevoit sa asiste la astfel de situatii?
multumesc!
Nu va faceti sperante privitor la abuzul psihic, judecatorii romani sunt sensibili doar la traumele fizice asupra minorului (pe Dvs. va poate maltrata, nu inseamna ca e tata rau), dovedite cu Politia si IML; mai mult, aveti sansa ca judecatorul sa concluzioneze ca este bine ca minorul sa fie luat de tata anumite intervale de timp, pentru a fi ferit de prezenta stanjenitoare a mamei! (Nu e ironie, am citit sute de hotarari judecatoresti date in acesti termeni)
Eu va sugerez sa obtineti, prin instanta, ca dreptul la vizita sa fie onorat in locuri publice: parcuri, locuri de joaca, etc.
Multumesc pentru raspunsul dvs. Asa voi face , sper sa si reusesc sa imi aprobe asa ceva.