avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj,angajare,concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj,angajare,concediu prenatal


Sunt insarcinata in 5 luni ,mai am o luna de somaj dupa care ma voi angaja,adica platesc darile la stat,dupa aceea voi intra in concediu prenatal.As vrea sa stiu dupa angajare cine imi va plati concediu prenatal.(firma la care am lucrat sau statul)


Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:08, 13 Iulie 2012
Concediu prenatal vi-l plateste patronul unde veti lucra pana intrati in concediu crestere copil.
Statul va plateste dupa ce nasteti ( indemnizatie crestere copil + alocatia de stat a copilului )
Ultima modificare: Vineri, 13 Iulie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) este platit de angajator care apoi recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.

2. Dvs. duceti certificatele medicale pentru concediu de maternitate la angajator si el le calculeaza si le plateste.

3. - Dupa concediul de maternitate solicitati intrarea in CCC pana la 1 an sau 2 ani (cum doriti).
- Indemnizatia pentru CCC este platita de stat prin intermediul Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am vreo sansa sa beneficiez de concediu prenatal ? diana192 diana192 buna ziua,am lucrat cu carte de munca din 01. 01 .2013 pana in 10.07.2013.iar dupa aceea am fost in concediu fara plata pana in data de 02.10.2013.din data de ... (vezi toată discuția)
Unde se depune certificatul de concediu de maternitate atunci cand firma se inchide? teu teu Buna ziua! Sunt insarcinata in 20 saptamani si sunt in concediu de risc maternal (fiind o sarcina cu probleme).Firma la care lucrez inchide incepand cu data de ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)