Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj,angajare,concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj,angajare,concediu prenatal

Sunt insarcinata in 5 luni ,mai am o luna de somaj dupa care ma voi angaja,adica platesc darile la stat,dupa aceea voi intra in concediu prenatal.As vrea sa stiu dupa angajare cine imi va plati concediu prenatal.(firma la care am lucrat sau statul)

Concediu prenatal vi-l plateste patronul unde veti lucra pana intrati in concediu crestere copil.
Statul va plateste dupa ce nasteti ( indemnizatie crestere copil + alocatia de stat a copilului )
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) este platit de angajator care apoi recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.

2. Dvs. duceti certificatele medicale pentru concediu de maternitate la angajator si el le calculeaza si le plateste.

3. - Dupa concediul de maternitate solicitati intrarea in CCC pana la 1 an sau 2 ani (cum doriti).
- Indemnizatia pentru CCC este platita de stat prin intermediul Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala.