Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Învestire cu formula executorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Învestire cu formula executorie

Este necesar ca o Sentintă Civilă definitiva şi irevocabila prin nerecurare, prin care s-au anulat două Titluri de proprietate teren, ca find înscrisuri falsificate, să fie învestită cu formulă executorie pentru a putea intra in posesia terenului?
Sau nu este nevoie?
Sentinta, în sine, avand in vedere ca este definitiva şi irevocabila nu este de ajuns pentru a se elibera un nou Titlu de proprietate?
sentintele care nu se pot aduce la indeplinire prin executare silita nu trebuie investite cu formula executori, este suficienta copie legalizata cu mentiunea "irevocabila". in baza acesteia, puteti solicita eliberarea unui nou titlu de proprietate.
Multumesc
gabi2005, utilizator
Daca institutia nu se conformeaza obligatiei stabilite de instanta in sensul de a va elibera un nou titlu va trebui investita cu formula executorie si pusa in executare pt obligatia de a face.