Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inregistrare video
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inregistrare video

Buna ziua.
Intrucat atat cei 2 martorii cat si inculpatul au declarat fapte care nu sunt adevarate
,iar singura mea dovada ptr a contazice declaratiile lor este o inregistrarea video
facuta personal de mine.
Intrebarea mea este, se poate folosi o inregistrare video facuta ilegal intr-un proces
fie el civil sau penal?ptr a demonstra cine minte in acest caz.
Va multumesc !
Apreciez ca inregistrarea nu poate fi folosita!Chiar daca nu e foarte eficienta, singura propunere pertinenta si legala in acest caz a fost cea cu plangere pentru marturie mincinoasa.

Si candva...cand veti avea confirmarea marturiei mincinoase (condamnare), veti putea cel putin in civil sa formulati o revizuire.
av. Schwarz
Eu intotdeauna am fost de parere ca nu poti muri cu dreptatea in brate atunci cand chiar asa e.
Este o regula care a functionat intotdeauna si cred ca va functiona daca legea este folosita corespunzator.
Pe revizuire sansele sunt minuscule.Nu revizuirea constituie rezolvarea problemei.

In penal cu un avocat si un procuror prezenti concomitenti la audiere si un avocat neatent de partea cealalta situatia se poate rezolva.

avocat Claudiu Lascoschi
Multe aprecieri...,din pacate gresite.:-/
Subscriu la cele afirmate de colega Ileana. In speta proba a fost obtinuta fara a respecta dispozitiile legale (cel putin din cele relalate de user pana acum)
Singura posibilitatea legala ar fi plangerea pt infractiunea de marturie mincinoasa .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Tin sa va multumesc ptr. raspusurile acordate ,insa am gasit si eu ceva
in legatura cu acest caz:
nr. 60/2006 pentru modificarea si completarea Codului de
procedura penala
Dupa alineatul 2 al articolului 68 se introduce un nou
alineat, alineatul 3 , cu urmatorul cuprins:
«Probele obtinute cu încalcarea dispozitiilor alin. 1 si 2 sunt
nule si nu pot fi folosite în procesul penal.»
Art. 682. – În cursul procesului penal partile
pot cere procurorului sau instantei de judecata
constatarea încalcarii legalitatii în obtinerea
mijloacelor de proba si a nulitatii acestora.
(Deci intr-un cuvant chiar daca detii adevarul, el nu poate fi utilizat
ptr. ca adevarul tau nu este avizat legal,insa cu 2 martori mincinosi
poti castiga linistit un proces!)
Un salut tuturor utilizatorilor al acestui site.