Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inregistrare video
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inregistrare video

Buna ziua.
Intrucat atat cei 2 martorii cat si inculpatul au declarat fapte care nu sunt adevarate
,iar singura mea dovada ptr a contazice declaratiile lor este o inregistrarea video
facuta personal de mine.
Intrebarea mea este, se poate folosi o inregistrare video facuta ilegal intr-un proces
fie el civil sau penal?ptr a demonstra cine minte in acest caz.
Va multumesc !
Nu ştim că e ilegală proba odată ce nu avem idee despre cum a fost facută înregistrarea... ce conţine...
Nu cred că putem face presupuneri de genul ăsta.

În rest, nu înţeleg cum aţi susţinut că proba e ilegala şi nu se poate administra in dosar, dar să se facă alt dosar în care să se folosească de proba. Pe bune? Păi cum naiba nu merge în dosarul ăsta dar merge în altul?

Pentru user: de unde stiţi dv. că proba e ilegală? Că e foarte posobil, nu spun nu, dar cine a apreciat asta până acum?
Legea e corectă şi aş scrie multe pagini să vă argumentez asta...
Nu are nimeni dreptul să folosească o proba ilegală, că toată lumea ar da spargeri în casele vecinilor să culeagă probe ca să-i dovedească pe aceştia criminal, hoţi etc. ªi poliţia ar face asta.
ªi nici n-am mai şti dacă proba aia era în casa cu pricina ori a fost adusă de spărgătorul culegător de probe.
Haosul ar fi principiul dreptului penal atunci.
Nu mai spun de contrafaceri de probe, printre care şi audio sau video...
Nici măcar în propria apărare nu se poate folosi o probă ilegală, aşa cum greşit susţinea colegul mai sus.
inregistrarea a fost facuta cu un telefon mobil ,fara
nici o autorizatie din partea organelor competente si
contine o convorbire intre 2 persoane si o cu totul alta poveste declarata
de catre cei 2 martori de fata si audiati
in acest caz.Susţin că proba este ilegala din moment ce legea spune clar:
Alineatul 2 al articolului 64 va avea urmatorul cuprins:
«Mijloacele de proba si probele obtinute în mod ilegal, inclusiv
prin încalcarea prezentului cod, nu pot fi folosite în procesul penal.»
" Probele obtinute cu încalcarea dispozitiilor alin. 1 si 2 sunt
nule si nu pot fi folosite în procesul penal".» art.68 alin3
Daca legea este corecta de ce se fac cereri de reexaminare a legii ?si mentionez:
Art. 916 din Cod, astfel cum a fost reformulat de articolul unie alin. (2) pct. 119
al legii trimise spre promulgare interzice folosirea ìn procesul penal,
ca mijloc de proba, a înregistràrilor realízate de catre parti cu privire la propriile
comunicari. Acest text trebuie modificat ìn sensul neìmpiedicarii administrari probelor
obtinute ca urmare a altor tipuri de ìnregistràri. De asemenea, trebuie admise ca probe
ìnregistrarile efectúate de o persoanä fizicä si care sunt aduse ca sprijin al màrturiei
sale. In lipsa acestor precizäri, textul respectiv devine excesiv de restnetiv,
afectând
scopul procesului penal deoarece impiedicä aflarea adevärului.
Va multumesc ptr sfaturi si raspusuri!

Parerea mea este sa consultati un avocat si sa mergeti inainte.Evident ca va trebui sa il si platiti.
Legea poate fi folosita in feluri care pot fi incredibile.
Diferenta dintre legal si ilegal este asa de mica de cele mai multe ori incat lucrurile pot sa va ajute.

avocat Claudiu Lascoschi
va multumesc ptr.raspuns ,insa inainte de a face un pas mai mare
vroiam parerea mai multor specialisti in domeniu .
Eu v-as fi dat parerea mea gratis, insa nu am toate datele... Din pacate, multe amanunte cer si putin primesc...
Va doresc mult succes!