Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... solutie fond
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

solutie fond

in cazul unui accident rutier soldat cu un deces si vatamare corporala la ce ade a doua persoana, s-a dat solutia de fond: 2 ani de inchisoare cu suspendare si "obliga pe inculpat sa plateasca partilor civile despagubiri dupa cum urmeaza:.(sume in lei)...Constata ca SC Asigurarea Romaneasca asirom are calitate de asigurator.Obliga pe inculpat sa plateasca partilor civile cheltuieli judiciare(sume in lei). obliga pe inculpat sa plateasca in favoarea statuluisuma de 1.500lei cheltuieli judiciare. cu drept de recurs 10 zile de la data comunicarii".INTREBARE: din cele scrise cine reise ca plateste partilor civile daunele morale si materiale(sumele de bani)INCULPATUL SAU ASIGURATORUL?
inculpatul in solidar cu asiguratorl
Cei doi impreuna (inculpatul si societatea asiguratoare) , ca sa traduc cele scrise mai sus de dl.avocat.
dar nu se specifica in solidar, se spune doar ca se constata ca asirom este asiguratorul.