Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... recurs la vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

recurs la vatamare corporala

intr/un proces avand ca obiect vatamarea corporala, urmat in urma unui accident de circulatie, in care paratul are culpa totala, iar reclamantii (2) - partile vatamate. judecatorul a decis ca paratul sa plateasca in solidar cu societatea de asigurare italiana, masina paratului e inmatriculata in italia, sumele solicitate de partile vatamate-reclamantii, + cheltuieli de judecata, dupa cum urmeaza:
Condamnare
Solutie: Sentinţa penală nr.? din 17.08.2011 În temeiul art.345 al.2.c.p.p. condamnă pe inculpatul xxxx n. la data de 03.11xxxx în localiatatea Bogdan Vodă, Jud. Maramureş, cetăţean roman, studii 12 clase, căsătorit, stagiul militar satisfăcut, domiciliat în bbbbbbbb str. Bxxxxxxxxxxxx, jud. xxxxxxxxxxxCNP 1xxxxxxxxxx, cu antecedente penale, pentru: - comiterea infracţiunii de vătămare corporală din culpă prev. şi ped. de art. 184 al.1 şi 3 din c.p. la 3(trei) luni închisoare. - comiterea infracţiunii de vătămare corporală din culpă prev. şi ped. de art. 184 al.1 şi 3 din c.p. la 3(trei) luni închisoare. În baza art.33 lit *b* şi 34 lit. *b* din c.p. aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea de 3 (trei) luni închisoare. Aplică art.71 şi 64 lit. *a*teza a II-a din c.p. În baza art.81 şi 82 c.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata termenului de încercare de 2 (doi) ani şi 3 (trei) luni. Aplică art.71 al.5c.p. şi art.83 c.p. combinat cu art.359 c.p.p. Obligă pe inculpat, în solidar cu asiguratorul S.C. Carom S.A., să plătească părţii civile xxxxxVasile suma de 8.000 lei şi la xxxxx Margareta suma de 6.000 lei cu titlu de daune morale şi suma de câte 545 lei la fiecare cu titlu de daune materiale. În baza art. 193 al.1 c.p.p. obligă pe inculpat să plătească părţilor civile suma de câte 550 lei la fiecare cheltuieli judicire. În baza art.191 al.1 c.p.p. obligă pe inculpat să plătească statului suma de 400 lei cheltuieli judiciare. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare cu parţile civile xxxx Vasile şi xxxx Margareta şi de la comunicare cu celelalte părţi. Pronunţată în şedinţă publică azi, 17.08.2011.
am inteles ca paratul a depus recurs la tribunal, ce se va intampla de acum inainte
si ce putem face noi ca parti vatamate, reclamanti?
daca a depus recurs atunci cauza se va rejudeca si se va pronunta o noua decizie a instantei. Partile vatamate vor trebui sa participe la proces ca si la judecarea fondului.