Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie

Un caz interesant: pe ruta Zalau-Cluj, intr-un sat, am depasit o basculanta care mergea foarte incet (maxim 30/h), pe linie continua. Linia se afla pe o portiune dreapta de drum, de vreo 500m. Dupa, vine o curba unde sta...o masina de politie, care, evident, nu poate filma in curba. Ma opreste politistul si imi spune c-am depasit pe l.c. Il intreb de unde stie, pentru ca era evident ca nu ma putea vedea. Raspuns: "avem o camera de-a primariei montata la inceputul sectiunii de aprox. 500m, unde este l.c., si v-am filmat". Il intreb cum e cu camerele acestea, ca pare dubioasa treaba, daca nu cumva pot sa-mi pun si eu una pe un stalp, si sa ma joc si eu de-a Big Brother. In fine...iau amenda, permis luat 30 zile, etc.

Intrebrile mele:
1.este legala acea camera? (a primariei, amplasata pe un stalp de curent);
2. soferul basculantei nu putea fi sanctionat pentru ca a circulat nejustificat cu viteza prea mica si a facut coloana in spatele lui? Eu chiar ma duceam cu treaba, nu la plimbare. L-a oprit si pe soferul acela si ... l-a pus doar sa semneze ca martor!! Hilar!
3. este legat ca politistul din masina sa comunice prin radio cu ...nu stiu cine,
care-i spune ca am depasit? Nu cumva ma putea amenda doar daca m-a filmat el, din masina respectiva?
lacoste a scris:

Intrebrile mele:
1.este legala acea camera? (a primariei, amplasata pe un stalp de curent);
2. soferul basculantei nu putea fi sanctionat pentru ca a circulat nejustificat cu viteza prea mica si a facut coloana in spatele lui? Eu chiar ma duceam cu treaba, nu la plimbare. L-a oprit si pe soferul acela si ... l-a pus doar sa semneze ca martor!! Hilar!
3. este legat ca politistul din masina sa comunice prin radio cu ...nu stiu cine,
care-i spune ca am depasit? Nu cumva ma putea amenda doar daca m-a filmat el, din masina respectiva?

1. camera poate sa fie montata legal in baza unei hotarari a consiliului local, motivatii fiind destule, una ar fi "siguranta cetateanului", poate constituie proba intr-un proces.
2. atat timp cat viteza maxima legala in localitate este 50 km/h, basculanta circula cu viteza legala. soferul a fost pus sa semneze ca martor mai mult ca sigur ca nu ati vrut sa semnati procesul verbal. nu puteti aprecia daca basculanta era la plimbare sau nu.
3. politistul poate comunica prin statia masinii de politie doar cu un alt politist. acesta se putea afla intr-o alta masina pozitionata in zona liniei continue si sa anunte echipajul aflat dupa curba. nu este nimic ilegal.

puteti depune plangere impotriva procesului verbal in termen de 15 zile de la comunicare.
daca ati fost filmat trebuia ca acest aspect sa fie consemnat in procesul verbal.
nu cred ca in pv scrie ca ati fost inregistrat cu camera montata pe stalpul primariei.
inregistrarea incalcarii regulilor de circulatie se face numai cu mijloace omologate si certificate.
Cyan,

1. "siguranta cetateanului" e o expresie foarte aproximativa. stii tu bine. in cazul meu, nu erau zebre deloc in zona, deci nu vad cum ar fi fost afectata.
2. daca o luam pe logica asta, si daca mergea cu 5km/h (ca in curtea spitalului) tot circula legal, nu?? sa fim seriosi... eu altceva am intrebat.
3. am precizat clar nu NU exista o alta masina de politie (ne/marcata). Deci, cu cine comunica acel politist este inca un mister.

Inca o nelamurire: am intrebat un avocat din zona si am primit aceleasi sfaturi, ca pot depune contestatie. Problema este de ordin financiar: platesc 280 lei in 48h (amenda/2) sau 500-1000 lei avocatului pentru contestatie + o deplasare la Zalau? Strict financiar vorbind, rezulta instant ce prefer, nu?
lacoste, utilizator
nu este nevoie neaparat de un avocat pentru intocmirea unei plangeri contraventionale.

in primul rand trebuie sa primesti procesul verbal si apoi in functie de ce scrie acolo iti argumentezi plangerea.

poti plati amenda la 1/2 in termen de 48 de h de la comunicare si poti depune plangere in termen de 15 de la comunicare solicitand judecarea in lipsa conform art. 242, alin. 2 din Codul de Procedura civila.

politia trebuie sa depune probe prin care sa dovedeasca incalcarea regulilor de circulatie si nu contravenientul.

plangerea se poate trimite la judecatorie prin posta cu confirmare de primire.