Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie aproape disperata-divort si partaj bunuri si ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie aproape disperata-divort si partaj bunuri si societate

Buna seara,
Situatia in care ma aflu e de-a dreptul disperata, incalcita mai ceva ca o telenovela. Voi incerca sa fiu cat se poate de coerenta, in speranta ca cineva ma va putea ajuta cu un sfat pe care sa ma pot baza.
Sunt casatorita cu sotul meu de 15 ani, si nu avem copii.In urma cu 3 ani a inceput o relatie extraconjugala cu o angajata, de asemnea casatorita si care are un copil.Nu am stiut de aceasta realtie pana acum un an, si nici nu am banuit cat de serioasa poate fi, abia acum, cand am aflat ca in luna aprilie a acestui an, amanta ii va naste un copil sotului meu. Data fiind situatia, si nefiind cale de intoarcere, trebuie sa ne despartim. Cum sufletele nu le putem "partaja", a ramas a ne imparti restul...anii de munca..."averea". Ea se compune din:
-Un apartament achizitionat in 2004 ,care a costat 280mil.Acesta fost cumparat cu banii obtinuti din vanzarea unui alt apartament pe care l-am avut anterior casatoriei,din a carui vanzare am obtinut 650 mil. Intre vanzarea si cumpararea celor 2 apartamente e un interval de 2 zile;
-Un apartament achizitionat cu bani comuni si care acum este dat spre inchiriere;
-O firma care a fost infiintata in timpul casatoriei, in care sotul meu este unic asociat(!),iar eu angajat in functia de director.
Patrimoniul firmei se compune in mare din:
-Un magazinas alimentar cu toate dotarile aferente din care ne intretinem;
-O masina achizitionata in vara anului 2008;
-O masina in leasing la care mai sunt de achitat rate pana in dec. 2010
Intrebarile mele ar fi:
-Am dreptul legal la jumatate din patrimoniul firmei? Adica magazinul pe din doua si o masina?
-Are dreptul sotul meu la apartamentul care a fost integral achitat cu banii de pe apartamentul meu?
-In conditiile in care reusesc o negociere de bun simt, putem trece in trazactie o masina si jumatate din magazin, adica au valoare juridica astfel de intelegeri cand e vorba de firma?
-Putem pastra proprietatea comuna a apartamentului inchiriat si dupa divort, impartind in mod egal chiria obtinuta?
-Cum trebuie sa fie redactata tranzactia, efectiv?
-In cazul in care nu divortam,ce drepturi are copilul si mama acestuia la bunurile enumerate mai sus, si cine "mosteneste' firma, in cazul decesului sotului meu?
Poate unele din intrebari sunt stupide, dar va rog sa ma credeti ca sunt in pragul disperarii,dupa ce ca sunt lovita emotional in plex,de nu-mi mai revin ma trezesc dupa 15 ani de munca pe branci, aruncata ca pe un pachet de tigari gol...Multumesc anticipat pentru bunavointa unui raspuns.
1- infidelitatea sotului poate conduce la posibilitatea pronuntarii divortului din culpa exclusiva a acestuia.
Exista , totusi , intrucat sunt intrunite cerintele legale , a se pronunta divortul din culpa comuna a celor doi soti , hotatarea pronuntata fiind una definitiva si irevocabila.
2-apartament a fost achizitionat in timpul casatoriei , deci este bun comun al celor doi soti. Totusi , dvs puteti rasturna prezumtia de contributie egala a celor doi soti , facand dovada cu orice mijloc de proba ca ati avut un aport mai mare la achizitia acestuia.
3-chiria constituie venit comun al celor doi soti.
4-bunurile aflate in proprietatea societatii comerciale in care sotul dvs. are calitatea de asociat se afla in patrimoniul soc. ca persoana juridica si nu in proprietatea ( respectiv patrimoniul ) sotului ca persoana fizica, motiv pentru care aceste bunuri nu pot forma obiectul procesului de partaj intre soti.

In schimb, puteti reclama in fata instantei de judecata printr-o cerere scrisa ( cerere de chemare in judecata sau cerere reconventionala, dupa caz ) faptul ca acele bunuri aflate in proprietatea societatii comerciale au fost dobandite din banii ambilor soti ( daca este asa).Procedand in acest fel si dovedind sustinerile dvs. prin probe in fata instantei de judecata cu ocazia procesului de partaj, dupa parerea mea, aveti sansa de a obtine jumatate din contravaloarea in bani a bunurilor respective.

mprejurarea de fapt ca din respectiva casatorie a rezultat un copil care in prezent este minor nu are relevanta juridica sub aspectul dreptului de proprietate, nici in ceea ce priveste drepturile mamei copilului si nici referitor la drepturile copilului.Copilul va avea dreptul la mostenire incepand de la data decesului tatalui sau.

Dumneavoastra, ca sot despartit din punct de vedere legal, nu veti avea dreptul la mostenirea fostului sot dupa data la care hotararea de divort va deveni definitiva si irevocabila.

Sotul care este tatal al copilului va fi obligat la plata unei pensii de intretinere pentru copil, potrivit legii, in functie de veniturile pe care le realizeaza.

Apelati la un avocat

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc din suflet pentru raspunsul d-vs ,
Cum spuneam, telenovela mea e incalcita rau...
Amanta e in divort cu sotul ei, pe 3 februarie are loc a doua infatisare.Banuiesc ca in cazul in care copilul se naste inainte de pronuntarea divortului, sotul meu nu va putea recunoaste copilul, si va trebui sa deschida proces de paternitate.

In ipoteza in care eu nu divortez de sotul meu,ma intrebam ce se va intampla in cazul decesului sotul meu, cu bunurile dobandite impreuna: proprietatea celor doua apartamente si cine va prelua frima?Ce drepturi are copilul sau?

Ceea ce nu inteleg,este faptul ca firma a fost constituita in timpul casatoriei, cu banii nostri. El e proprietarul firmei(ca a fost mai istet ca mine...),dar am muncit amandoi sa dezvoltam sau sa tinem pe linia de plutire aceasta firma, firma nu e a lui? Adica casa mea e si a lui, dar firma e numai a lui? Ce primeaza in tara asta drepturile familiei sau a peroanei juridice?

Eu sper totusi intr-o invoiala scrisa de comun acord cu sotul meu, adica:
-sa-mi cedeze dreptul in totalitate asupra apartamentului achizitionat cu banii mei in exclusivitate, nu mai vorbesc de difernta de bani pe care eu am lasat-o in bugetul familiei 370mil(in 2004!)
-sa pastram propietatea comuna a apartamentului inchiriat,si impartirea pe din doua a chiriei;
-sa facem o evaluare estimativa a patrimoniului firmei,si sa stipulam ca-si ia angajamentul de a-mi ceda jumatate din magazinas si o masina.Insa nu stiu daca e si valabil acest lucru din punct de vedere legal...nu stiu daca el are "dreptul" de a instraina bunurile firmei fara sa existe un act de vanzare cumparare...sau ce acte ar trebui sa incheiem ca acest lucru sa fie valabil?
Nu intentionez sa cer absolut nimic in plus fata de ceea ce mi se cuvine de drept.
Am consultat si un avocat, dar poate nu am nimerit bine...mi s-a spus ca in cazul in care sotul nu vrea sa impartim de comun acord, pot deschide proces si ca as putea avea castig de cauza,avand in vedere si faptul ca mi-am adus contributia la dezvoltarea firmei...sunt complet debusolata, nu mai stiu incotro s-o apuc.
Stiu ca totul s-ar rezolva daca el ar fi de acord sa ma ia asociat in firma cu drepturi egale...dar acestea sunt vise...
NCarmen, utilizator
Sper sa nu fi suparat pe cineva cu intrebarile mele...:(
Ceea ce a scris colega Ioana Stoica este exact ceea ce trebuie facut , asa ca nu are rost sa mai repet.
In ipoteza in care sotul dumneavoastra decedeaza si sunteti casatoriti dumneavoastra mosteniti sotul ca fiind sotia supravietuitoare. daca insa sotul recunoaste copilul din afara casatoriei, acesta are dreptul la mostenire din partea tatalui (copilul ia 3/4, iar sotia supravietuitoare ia 1/4).
Incercati , in cazul divortului, o invoiala cu sotul dumneavoastra. In situatia in care el nu o sa fie de acord, aveti posibilitate sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele.
Oricum, chiar daca exista prezumtia de bun comun al apartamentului achizitionat in 2004, aceasta prezumtie poate sa fie usor rasturnata , dovedind ca a fost achizitionat din banii obtinuti prin vanzarea unui bun propriu, ceea ce duce la obtinerea acestui apartament ca si bun propriu si sa nu fie supus partajarii.
In legatura cu firma, daca aceasta a fost infiintata in timpul casatoriei, puteti rasturna prezumtia de bun propriu a sotului si sa demonstrati ca este un bun comun ce trebuie partajat.
2007_rozi a scris:

Ceea ce a scris colega Ioana Stoica este exact ceea ce trebuie facut , asa ca nu are rost sa mai repet.
In ipoteza in care sotul dumneavoastra decedeaza si sunteti casatoriti dumneavoastra mosteniti sotul ca fiind sotia supravietuitoare. daca insa sotul recunoaste copilul din afara casatoriei, acesta are dreptul la mostenire din partea tatalui (copilul ia 3/4, iar sotia supravietuitoare ia 1/4).
Incercati , in cazul divortului, o invoiala cu sotul dumneavoastra. In situatia in care el nu o sa fie de acord, aveti posibilitate sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele.
Oricum, chiar daca exista prezumtia de bun comun al apartamentului achizitionat in 2004, aceasta prezumtie poate sa fie usor rasturnata , dovedind ca a fost achizitionat din banii obtinuti prin vanzarea unui bun propriu, ceea ce duce la obtinerea acestui apartament ca si bun propriu si sa nu fie supus partajarii.
In legatura cu firma, daca aceasta a fost infiintata in timpul casatoriei, puteti rasturna prezumtia de bun propriu a sotului si sa demonstrati ca este un bun comun ce trebuie partajat.

Multumesc mult pentru raspuns
Exact lucru de care imi era teama...deja ma ia cu ameteala...copilul mosteneste 3/4 din bunurile dobandite impreuna cu sotul meu...e valabil si in cazul firmei??? Nu ca as sti ca maine sotul moare, Domane fereste!!! Dar daca se intampla...ma trezesc in aer dupa o viata de munca.Stiu sigur ca sotul meu va recunoaste copilul.