Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

servitute

Vecinul bunicului meu a castigat drept de servitute . Intrebarea mea este daca bunicul isi poate pune o poarta pentru inchiderea proprietatii.(poarta care poate fi deschisa ).Si cum se poate anula servitutea avand in vedere ca vecinul poate iesi din curtea lui pe un alt drum?
actiune in instanta pentru anulare si dovedirea ca are alta cale care nu presupune cheltuieli prea oneroase pentru utilizare
si cu portile?Le poat epune pentru a -si inchide proprietatea?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspunsuri....stie cineva un avocat bun in Alexandria , judetul Teleorman?
Daca problema existentei unei alte cai de acces s-a ridicat deja in instanta atunci vor fi probleme in noua actiune. In privinta portii vedeti daca in sentinta nu este descrisa modalitatea de exercitare a servitutii situatie in care trebuiesc urmate cele dispuse.