avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare la succesiune dupa ambii parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare la succesiune dupa ambii parinti

Tatal sotiei a decedat in anul 2000. Nu s-a facut nicio succesiune.
Mama sotiei a decedat in 2011.
Acum, cumnatul meu, fratele sotie, vrea sa faca succesiune dupa ambii parinti decedati.
Sotia mea vrea sa renunte la succesiune.

Asemanator este si cu 2 nepoate ale decedatilor (fetele unui fiu al decedatilor, decedat si el din 1999), dar care se afla in strainatate. Nepoatele isi mostenesc bunicii, tatal lor fiind decedat deja si vor sa renunte la aceasta mostenire.

Am 2 intrebari:
1. Sotia poate da o singura declaratie de renuntare la ambele sucesiuni dupa parinti sai, sau trebuie 2 declaratii ?

2. Nepoatele pot da (fiecare) declaratie de renuntare la ambele mosteniri (de la bunici), autentificata la consulat sau trebuie date declaratii separata pentru fiecare bunic ?

Astept raspunsurile dvs si va multumesc.

Cu stima,
Alex
Cel mai recent răspuns: ATrica , utilizator 10:31, 17 Iulie 2012
~ Conținut șters la cerere ~
Pot da o singura declaratie al carei continut sa fie categoric si clar ca renunta la ambele succesiuni.
Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept succesoral georgeion georgeion Sotia are drept de succesiune asupera mostenirii din partea sotului decedat in conditiile in care la sotul nu a avut deschisa succesiunea dupa parintii ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire bunica .. decedata in 1997 (ar fi avut teren ... Dr_Cristina Dr_Cristina Renuntare mostenire bunica .. decedata in 1997 (ar fi avut teren agricol si casa iar numai casa lasata testamentar altui fiu care este in viata) , unul din ... (vezi toată discuția)
Sucesiune stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua am o nelamurire daca vreti sa ma ajutati va rog ,,,avem o mostenire de la bunici ,,ei sunt decedati amindoi au 5 copii in urma cu ani de zile au ... (vezi toată discuția)