Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare dintr-un bloc retras din asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare dintr-un bloc retras din asociatia de proprietari

Buna ziua,

Am o situatie mai speciala pe care ma voi stradui sa o prezint cat mai succint: am cumparat un apartament de curand. Locatarii din bloc (inclusiv fostii proprietari) s-au retras din asoc de proprietari fara sa se inscrie in alta sau fara sa constituie una noua. Acum, eu m-am separat de la reteaua comuna de gaze si intentionez sa ma debransez, sa scap de abuzurile si nesimtirea regiei locale din Buzau (cunoscatorii stiu despre ce vorbesc). Bineinteles, cand am facut dosarul de debransare, nu am avut de unde aduce acordul asociatiei, doar o adresa prin care se specifica ca blocul nostru si inca 2 nu mai fac parte din asoc. La predarea dosarului, deja mi-au facut mizerii, nu vroiau sa imi primeasca dosarul, pe motiv ca legea...bla bla bla si ca nu exista bloc far asoc. Legal poate nu or fi existand, dar fizic exista.
Problema mea: deoarece stiu ca legal nu ma voi putea debransa (lipsa asoc inseamna si ca nu are cine sa echilibreze minunata lor instalatie termica), dar nu vreau sa ma trezesc la toamna ca voi plati facturi ptr un serviciu pe care nu il voi mai receptiona (imi montez centrala, deja am achizitionat-o). Pentru ca ii stiu capabili de mizerii si ilegalitati, vreau sa fiu cu un pas inaintea lor si sa stiu ce ar trebui sa fac in situatia, previzibila de altfel, in care voi primi un raspuns de genul: nu va puteti debransa si ne platiti facturile umflate pana la moarte. De altfel, numai in romanica se poate sa tii prizonier un proprietar abonatul unui serviciu.
Multumesc anticipat ptr ajutor
~ Conținut șters la cerere ~
Legiutorul a prevazut posibilitatea debransarii de la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic in anumite conditii-fara exceptii si fara derogari
Exista multe autoritati locale ,care prin hotarari de consiliu local au interzis debransarea de la sistemul centralizat de alimentare cu agent termic ,tocmai datorita disfunctionalitatilor aparute in retea si la nivelul consumatorilor individuali
In situatia in care ,dvs nu faceti parte din asociatie de proprietari,pe cale de consecinta va aflati in imposibilitatea de a parcurge etapele si documentele strict necesare dosarului
Serviciul specializat din cadrul primariei nu poate interveni in solutionare,deoarece responsabilitatea -in cazul dvs - revine asociatiei de proprietari
Va multumesc, dar nu ma ajuta cu nimic. In orasul nostru sunt o gramada de proprietari debransati ilegal (care cel mult au doar acordul de principiu, nu si cel de debransare), e drept, din blocuri inscrise in asoc (aprox jumatate din consumatorii din oras sunt debransati, asta spune multe despre calitatea serviciilor hotilor locali). Cat despre legislatie, este facuta de hoti pentru hoti. Cred cu tarie ca este un drept fundamental al omului sa nu fie obligat sa fie abonatul unui anume serviciu (spre ex, dc nu mai doresc alimentare cu en electrica, pot oricand rezilia contractul, numai ca nu am alternative, dar POT). Dar asta este o alta poveste. Ideea este ca stiu ca voi ramane debransat ilegal, dar nu imi pasa de asta, vreau doar sa nu platesc facturi la iarna ptr energie termica, exceptie ptr caldura degajata din tevile lor care trec prin apartament. Este legal sa ma oblige sa le platesc in continuare facturi in conditiile in care eu nu mai beneficiez de en termica de la ei si in conditiile in care in bloc mai sunt 2 apartamente debransate ilegal, dar inainte ca blocul sa iasa din asociatie (spun ilegal ptr ca nu s-a efectuat vreo echilibrare sau reconsiderare a instalatiei)?
simvio2002 a scris:

Este legal sa ma oblige sa le platesc in continuare facturi in conditiile in care eu nu mai beneficiez de en termica de la ei

Constientizati ca in conditiile in care dvs va asumati responsabilitatea sa va debransati fara indeplinirea conditiilor legal prevazute,dvs nu detineti temei legal pentru a invoca drept neintemeiata si nelegala impunerea la plata de c/v costuri agent termic

Hai sa fim seriosi si sa raspundem userului ceea ce trebuie.

Sunteti obligat sa platiti numai ceea ce consumati, daca renuntati la caloriferele din spatiul de locuit cum sa va oblige cineva , in virtutea unei inertii , sa platiti in continuare ca si cum acele calorifere duduie de caldura?.

Este corect sa anuntati furnizorul ca acele calorifere au zburat de mult de pe pozitie si sa stati linistit , nimeni nu va poate crea obligatii nereale de plata . Daca ajugeti cu litigiul in instanta sa aveti numarul cererii cu care a-ti anuntat tarasenia, cel mai bine sa pastrati bonul care se elibereaza la registratura, deasemeni doi martori buni... .