Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Secretul profesional al avocatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Secretul profesional al avocatului

Salutare!Am o nelamurire in legatura cu o speta de drept penal.Situatia este destul de intalnita in practica si sta in felul urmator:un infractor isi angajeaza un avocat in fata caruia recunoaste faptele de care este acuzat dar ii solicita sa formuleze apararea astfel incat sa-l scoata nevinovat,precizand ca atunci cand va fi ascultat in fata instantei nu va mai fi la fel de sincer si va inventa o poveste mincinoasa,eventual ii cere si avocatului sa se gandeasca la o astfel de poveste.
In aceasta ipoteza,care-i treaba cu secretul profesional?daca avocatul s-ar conforma cerintelor clientului,nu ar incalca obligatia de pastrare a secretului,dar ar fi un complice moral la infractiunea de fals in declaratii,corect?pe de alta parte,daca si-ar denunta clientul,dand in vileag ceea ce i s-a povestit ,obligatia de pastrare a secretului profesional ar fi incalcata.Desigur,ar mai fi si varianta sa pastreze secretul si sa nu participe la planuirea povestii mincinoase,sfatuindu-si clientul sa relateze adevarul.
Ce parere aveti?
ContSters258804, utilizator
Avocatul nu poate fi considerat complice sau acuzat de vreo infractiune in cazul in care prezinta situatia clientului sau intr-un alt mod decat cel adevarat, astfel ar fi incalcat dreptul la aparare al clientului.
Luand in considerare principiul dreptului la aparare,ceea ce afirmi tu este logic dar,daca tinem cont si de codul deontologic al avocatilor,situatia pare mai complicata...acolo se precizeaza clar ca avocatul trebuie sa lupte pentru adevar si dreptate,sa respecte legile mai presus de toate;cum ar putea un avocat sa respecte tot acest zarzavat daca el foloseste manopere de alterare a adevarului si participa moral la savarsirea unei infractiuni?
eu nu te contrazic dar totusi poate ma ajuti si pe mn zicandu-mi textele de lege sau de doctrina care iti sustin parerea.Multumesc
Mergand pe "firul" ideii dvs , recunosc , putin cam "S.F." , ar trebui sa se si poata dovedi vreo "participatie" de vreun fel a avocatului la o fapta penala.
Sa fim seriosi !
Pe de alta parte , confidentialitatea relatiilor dintre client si avocat este stipulata in contractul de asistenta juridica si deci avocatul nu poate fi subiect activ al vreuneia dintre infractiunile pe care le-ati presupune dvs.
Imi pare rau,dar nu e sf deloc.Situatiile in care avocatul isi pregateste clientul sa minta in fata instantei sunt cu duiumul.Eu nu m-am referit la cat e de greu sau usor de dovedit in practica,ci am nelamuriri in privinta aspectelor principiale si legale ale acestei spete.In plus,daca ceva este stipulat intr-un contract,fie el si contract de asistenta juridica,asta nu inseamna ca respectiva mentiune inlatura caracterul penal sau raspunderea penala.
ContSters258804, utilizator
Claudiu90 a scris:

Imi pare rau,dar nu e sf deloc.Situatiile in care avocatul isi pregateste clientul sa minta in fata instantei sunt cu duiumul.Eu nu m-am referit la cat e de greu sau usor de dovedit in practica,ci am nelamuriri in privinta aspectelor principiale si legale ale acestei spete.In plus,daca ceva este stipulat intr-un contract,fie el si contract de asistenta juridica,asta nu inseamna ca respectiva mentiune inlatura caracterul penal sau raspunderea penala.

te felicit esti un roman adevarat, avocatul te invata cum sa incalci legea si eu am patit o nu o data de multe ori, iti cere sa minti si sa minti .