avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare suspendare CIM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare suspendare CIM

Am o salariata care este angajata cu contract de munca pe perioada determinata de la data de 04.10.2010 pana la 29.07.2012. Salariata a nascut si pana pe data de 01.07.2012 a beneficiat de concediu medical pentru sarcina si lauzie, iar incepand cu data de 02.07.2012 i-am suspendat contractul individual de munca pentru crestere copil.
Cu ce data inceteaza suspendare CIM?
Cu ce data inceteaza CIM?
Cum inregistrez in REVISAL?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:32, 17 Iulie 2012
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii, indiferent de starea in care se afla salariata in acel moment.

2. Suspendarea CIM inceteaza cu data incetarii CIM, conform Codului muncii:

Art.49
...
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
...

3. In Revisal inregistrati incetarea suspendarii si incetarea CIM cu aceeasi data.
In speta, data incetarii c.i.m. = 29.07.2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal valentinaanghel valentinaanghel Pentru un CIM perioada determinata (01.03.2012-30.06.2012) suspendat in luna iunie sunt corecte urmatoarele inregistrari in revisal: 01.06-30.06.2012 ... (vezi toată discuția)
Incetare cim pe perioada determinata anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca este corect cum procedez : - cim determinat 02.04.2012 - 30.06.2012, in revisal la data incetare trec 30.06.2012. ... (vezi toată discuția)
Lncetare cim pe perioada suspendarii Cislariu_Gica Cislariu_Gica Buna ziua. Un angajat a solicitat suspendarea contractului pentru concediu crestere copil; La 2 luni de la suspendare a expirat perioada pentru care a fost ... (vezi toată discuția)