Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incetare suspendare CIM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incetare suspendare CIM

Am o salariata care este angajata cu contract de munca pe perioada determinata de la data de 04.10.2010 pana la 29.07.2012. Salariata a nascut si pana pe data de 01.07.2012 a beneficiat de concediu medical pentru sarcina si lauzie, iar incepand cu data de 02.07.2012 i-am suspendat contractul individual de munca pentru crestere copil.
Cu ce data inceteaza suspendare CIM?
Cu ce data inceteaza CIM?
Cum inregistrez in REVISAL?
Multumesc!
1. CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii, indiferent de starea in care se afla salariata in acel moment.

2. Suspendarea CIM inceteaza cu data incetarii CIM, conform Codului muncii:

Art.49
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

3. In Revisal inregistrati incetarea suspendarii si incetarea CIM cu aceeasi data.
In speta, data incetarii c.i.m. = 29.07.2012.