Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lncetare CIM pe perioada suspendarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lncetare CIM pe perioada suspendarii

Buna ziua.
Un angajat a solicitat suspendarea contractului pentru concediu crestere copil;
La 2 luni de la suspendare a expirat perioada pentru care a fost incheiat contractul.
Ce se poate face in acest caz?
Este corect in acest caz sa se opereze incetarea in timpul suspendarii?
Da, este corecta incetarea c.i.m. intr-o astfel de situatie.

Art.49 C.mun.
....
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
....
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

2. - Asadar ii incetati contractul individual de munca (CIM) cu art.56(1), lit.i) din Codul muncii indiferent de situatia in care se afla salariatul in acel moment.
- El va primi in continuare indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) pana la incetarea acesteia.

3. Sa-i recomandati ca dupa incetarea CIM sa se inregistreze imediat la Agentia de Somaj (chiar daca este in CCC) pentru ca dupa incetarea CCC sa poata beneficia de indemnizatie de somaj pana isi gaseste un loc de munca.
Termenul de inregistrare la somaj este de maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m.
Va multumesc pt raspunsuri