avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lncetare CIM pe perioada suspendarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lncetare CIM pe perioada suspendarii

Buna ziua.
Un angajat a solicitat suspendarea contractului pentru concediu crestere copil;
La 2 luni de la suspendare a expirat perioada pentru care a fost incheiat contractul.
Ce se poate face in acest caz?
Este corect in acest caz sa se opereze incetarea in timpul suspendarii?
Cel mai recent răspuns: Cislariu_Gica , utilizator 10:36, 25 Mai 2015
Da, este corecta incetarea c.i.m. intr-o astfel de situatie.

Art.49 C.mun.
....
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
....
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
...

2. - Asadar ii incetati contractul individual de munca (CIM) cu art.56(1), lit.i) din Codul muncii indiferent de situatia in care se afla salariatul in acel moment.
- El va primi in continuare indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) pana la incetarea acesteia.

3. Sa-i recomandati ca dupa incetarea CIM sa se inregistreze imediat la Agentia de Somaj (chiar daca este in CCC) pentru ca dupa incetarea CCC sa poata beneficia de indemnizatie de somaj pana isi gaseste un loc de munca.
Termenul de inregistrare la somaj este de maxim 12 luni de la data incetarii c.i.m.
Va multumesc pt raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua , Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil florin_nea83 florin_nea83 Buna ziua , va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii In Noiembrie 2012 sotia mea a intrat in concediu pentru cresterea copilului 2 ani , in mai ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa indemnizatie de cresterea a copilului delphiro delphiro Sotia mea a lucrat 3 ani, dupa care a beneficiat de 6 luni se somaj, iar dupa aceea a lucrat 6 luni pe perioada determinata. In ultima zi din cadrul perioadei ... (vezi toată discuția)