avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere de demisie cu acordul ambelor parti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere de demisie cu acordul ambelor parti

Buna ziuaaa, cine imi poate da si mie un model de cerere de demisie cu acordul ambelor parti?
Cel mai recent răspuns: EritroxylonX , utilizator 16:20, 17 Iulie 2012
Buna ziua,
dati-mi voie sa va explic ca nu exista ceea ce cereti.
Incetarea contractului de munca se poate face prin demisie sau cu acordul partilor.

Codul Muncii:
ART. 55
Contractul individual de muncã poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului pãrţilor, la data convenitã de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre pãrţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevãzute de lege.

ART. 81
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţã a salariatului care, printr-o notificare scrisã, comunicã angajatorului încetarea contractului individual de muncã, dupã împlinirea unui termen de preaviz. (2) Angajatorul este obligat sã înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dã dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probã.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de pãrţi în contractul individual de muncã sau, dupã caz, cel prevãzut în contractele colective de muncã aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrãtoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrãtoare pentru salariaţii care ocupã funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncã continuã sã îşi producã toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncã este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzãtor.
(7) Contractul individual de muncã înceteazã la data expirãrii termenului de preaviz sau la data renunţãrii totale ori parţiale de cãtre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fãrã preaviz dacã angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncã.


1. Demisia e una (art.81 din Codul muncii), acordul partilor e alta (art.55b din Codul muncii).

2. Model de cerere pentru incetarea CIM cu acordul partilor:

Domnule Administrator (Director),

Subsemnatul/a _________________________________________________________
salariat/a la SC _________________________, va rog sa-mi aprobati incetarea raporturilor de munca cu societatea dvs. incepand cu data de __________________________
coform ar.55 lit.b din Codul muncii (acordul partilor).

Data _________________ Semnatura,
______________
Dlui Administrator (Director) al ___________________________________

Demisia o formulezi tu,nu exista un model de cerere de acest tip. Specifici ca doresti sa demisionezi incepand cu data de maine de exemplu,fara preaviz. Daca si angajatorul este de acord,il semneaza si gata. Este ok.
Multumesc frumos =D>. Eu am intrebat ce mi s-a cerut...dar aveti dreptate...demisia e altceva.
Ultima modificare: Marți, 17 Iulie 2012
EritroxylonX, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie neacceptata diana0andreea diana0andreea Buna seara, Problema mea consta in faptul ca sunt angajata la un salon cu fractiune de norma, respectiv 4 ore pe zi (20 ore/sapt), insa eu am executat 8 ore ... (vezi toată discuția)
Intrebare b-8 b-8 Demisia este totuna cu incetarea contractului de munca cu acordul partilor? Eu mi-am dat demisia si angajatorul m-a pus sa completez un formular de incetarea ... (vezi toată discuția)
Demisie danik28 danik28 sunt angajata la un birou notarial (secretara), intentionez sa-mi dau demisia incepand cu data de 01 septembrie, intrucat voi pleca din tara impreuna cu sotul ... (vezi toată discuția)