Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare

Ce pot face ca sa schimb intabularea apartamentului meu pentru ca cei de la IGO au gresit si au intabulat vecinul de la scara B pe apartamentul meu iar pe mine m-au intabulat pe apartamentul vecinului. iar vecinul este plecat in Franta.

[Rugaminte moderator: nu mai scrieti cu majuscule, este impotriva Regulamentului de postare si se citeste greu. Multumesc)
Ares-3, moderator
Contactati personal registratorul sef de la OCPI responsabil de eroare de intabulare
Pe baza actelor de proprietate depuneti contestatie la biroul de carte funciara pentru indreptarea erorii. Este posibil ca in actul dvs de proprietate sa fie gresit trecuta adresa, ma refer la scara. Verificati ca datele din actul de proprietate sa corespunda cu adresa , strada, numar, scara, etaj, apartament. Sunt situatii in care in acelasi bloc ce are in componenta mai multe scari sa existe numerotare a apartamentelor pe fiecare scara de la nr. 1. Verificati, si functie de certificatul fiscal de la impozite si taxe.