Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... femei insarcinate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

femei insarcinate

sotia mea este insarcinata si nu realizeaza venituri,ultima data a luat somaj pana in aprilie anul acesta,acum se afla la spital si ii cere adeverinta de asigurare de sanatate si nu stiu exact cum sa procedez,si de ce anume pentru ca am 2 variante:
1.sa o trec la coasigurare
2. si sai platesc eu asigurarea de sanatate
mai este ceva ce ma intereseaza sotia mea este insarcinata si are gratuitate din cate am citit pe net si legile in vigoare ;dar de la spital ia spus ca daca iese din spital insarcinata nu plateste niciun ban de spitalizare ca are gratuitate dar daca iese din spital si doamne fereste a pierdut sarcina va plati tot ce inseamna spitalizare
vladadrian29, utilizator
Nu este adevarat,nu va plati nimic,chiar daca va pierde sarcina ulterior,pt. ca pe timpul spitalizarii ,deci cand a beneficiat de serviciile medicale femeia era insarcinata si deci asigurata.Femeile insarcinate si lauzele sunt asigurate fara plata daca nu realizeaza venituri .Cum trebuie sa procedati?
Va trebui sa va deplasati la Casa de Sanatate pt. a vi se elibera o adeverinta de asigurat pt. sotie.Aveti nevoie de urmatoarele acte:

-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
-Adeverinta medicala sau copie si Certificat de nastere copil
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original)
-Copie CARTE DE MUNCA (daca exista)