Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire la post dupa o funcþie aleasã
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire la post dupa o funcþie aleasã

Încadrat până în iunie 2008 pe post de bibliotecar şi director de Cămin cultural cu îndemnizaţie.(printr-o hotărâre a Consiliului Local) Din iunie 2008 până în iunie 2012,ocupând funcţia de viceprimar la o comună, a fost suspendat din bibliotecar şi din director de cămin cultural,iar posturile nu au fost ocupate nici pe perioade determinate. În iunie 2012 nemaiocupând funcţia de viceprimar ,poate reveni la ambele posturi sau numai la cel de bibliotecar (fiind un post contractual)? Cum se poate interpreta art.28 din Legea 215 a administraţiei publice locale.(Primarul actual nu i-a mai acordat şi funcţia de director Cămin Cultural)
Art. 30 din Legea nr.393/2004:
(1) La încetarea mandatului de primar, de viceprimar, de preşedinte sau vicepreşedinte al consiliului judeţean persoanele în cauză îşi reiau activitatea în executarea aceloraşi contracte de muncă sau acte de numire. La stabilirea clasei şi gradului de încadrare se vor lua în calcul şi perioadele lucrate în funcţiile de demnitate publică alese.

(2) în cazul în care conducerea persoanei juridice refuză reluarea activităţii în funcţia deţinută anterior alegerii, persoana în cauză se va putea adresa instanţei de judecată competente, cererea fiind scutită de taxă de timbru judiciar.