Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

Buna ziua!
Detin permis de conducere model emis in 2007 si doresc sa-mi raspundeti daca pot circula fara probleme, in acest an, in tari din UE sau tranzit prin tari non-UE sau este necesar sa-mi preschimb permisul.
Va multumesc!
[ link extern ]

"Trebuie să schimb vechiul meu permis de conducere cu un nou model comunitar de permis de conducere?

Nu, vechile permise de conducere naţionale rămân valabile până când expiră. Totuşi, este obligatoriu să fie schimbate înainte de data expirării. Perioada de valabilitate este indicată pe permisul dumneavoastră de conducere, însă dacă legislaţia statului membru în care aveţi domiciliul stabileşte o perioadă mai scurtă, atunci aceasta se va aplica. De asemenea, puteţi să vă schimbaţi permisul mai devreme, făcând o cerere specifică. Ulterior vi se va elibera un nou model comunitar de permis de conducere având categoriile corespunzătoare celor indicate în vechiul model."
o intrebare si un raspuns la obiect! :O

cred ca este pentru prima oara pe forum cand un utilizator pune o intrebare si isi raspunde singur inainte de a primi un posibil raspuns din partea celorlalti utilizatori !:thumbup:
:beta:
tot asteptand un raspuns, am inceput sa rasfoiesc pe net si am cititi o gramada de decizii ale CE cu privire la permisele de conducere. Am considerat ca acela ar trebui sa fie raspunsul.
Totusi astept in continuare o confirmare de la un specialist, eu nefiind.
:coffee:
ClenciuConstantin, utilizator
Ordinul MAI nr. 157/2012 privind forma si continutul permisului de conducere publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 430, din 28 iunie 2012.

Art. 5. - Permisele de conducere eliberate pana la data de 19 ianuarie 2013 raman valabile pana la expirarea perioadei de valabilitate a acestora.

sper ca argumentarea este multumitoare.:)