Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata întreținerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata întreținerii

În condițiile în care o persoană deține un apartament situat într-un bloc cu 12 apartamente și persoana respectivă, va domicilia, din motive obiective, timp de un an într-o altă locație, care sunt obligațiile privind cheltuielile de întreținere pentru apartamentul nelocuit? Vă mulțumesc!
Conform norme in vigoare,chiar daca apartamentul nu este locuit,proprietarul acestuia,detine obligatia sa achite lunar c/v costuri parti comune
Costuri cota-parte indiviza (salarii, cheltuieli administrative,intretinere ascensor, caldura parti comune), dar si reparatiile care se fac pentru partile comune.
Vă mulțumesc din nou! Cele menționate de dvs. sunt valabile și dacă în timpul sezonului rece funcționează caloriferele din interiorul apartamentului nelocuit având în vedere faptul că acestea nu pot fi oprite, ci doar eventual sigilate?
Nu pot fi doar sigilate caloriferele, va puteti debransa dar trebuie aprobare de la asociatie si de la firma furnizoare a agentului termic. Daca nu aveti repartitoare ca sa inchideti caloriferele, atunci platiti aceasta caldura normal, indiferent daca locuiti sau nu in acel apartament..
Dar nu va sfatuiesc sa lasati apartamentul si nelocuit si neincalzit.
ContSters241232, utilizator