Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot circula in Romania cu permis de conducere italian ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot circula in Romania cu permis de conducere italian ?

Buna ziua.In 2001 am luat permisul de conducere in Romania.In 2004,intrucat ma aflam in Italia si Romania inca nu intrase in UE am fost nevoit sa preschimb permisul de conducere romanesc in cel italian.Din martie 2011 m-am intors in Romania si circul in continuare cu permisul de conducere italian.Este in regula ? Este obligatoriu sa il schimb ?.Masina in schimb,am inmatriculat-o cu nr romanesc si am platit toate taxele aferente,inclusiv cea de prima inmatriculare. Tin sa mentionez ca detin si cetatenia italiana concomitent cu cea romana.As dori,va rog frumos,parerea unei persoane de specialitate,si daca se poate sa imi dea si referiri la legi pentru a putea imprima si avea cu mine in permanenta in caz ca vreun organ de politie nu cunoaste toata legislatia.Va multumesc frumos.Astept raspunsurile dvs.
Puteti conduce linistit cu permisul de conducere emis in Italia sau de oricare alt stat membru.
Domnule atticus,va multumesc frumos pentru raspunsul dat.As dori sa imi specificati conform carei legi si carui articol pot conduce pe termen nedeterminat in Romania cu permisul meu italian pentru a putea imprima articolul respectiv si a-l avea in permanenta in posesie.
Va multumesc frumos inca o data.
As fi foarte trist daca, cu ocazia unui control de rutina din partea agentilor politiei rutiere, ar trebui sa fluturati textul de lege - asta ar insemna ca cei care va verifica, pe putin spus, habar nu au. Dar fiti linistit, stiu si ei.
Dar, daca tot ati intrebat de litera de lege, este vorba despre Directiva 91/439/CEE privind recunoasterea reciproca a permiselor de conducere in statele membre UE.
Multumesc pentru raspunsurile date.Va doresc o zi buna.