avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care este diferenta intre un act de donatie si un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care este diferenta intre un act de donatie si un contract de vanzare cumparare

vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al mamei mele nu o sa fie bani implicati in tranzactie. mentionez ca sunt casatorit de 4 ani, si sunt singur la parinti. care este diferenta intre act de vanzare cumparare si donatie?


>vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al mamei mele nu o sa fie bani implicati in tranzactie. mentionez ca sunt casatorit de 4 ani, si sunt singur la parinti. care este diferenta intre act de vanzare cumparare si donatie?


>vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al mamei mele nu o sa fie bani implicati in tranzactie. mentionez ca sunt casatorit de 4 ani, si sunt singur la parinti. care este diferenta intre act de vanzare cumparare si donatie?


animaria a scris:
>daca, divortezi,si tu al luat apartamentul de ;la mama ta prin donatie sotia ta nu are drept la el,pe cand prin vanzare cumparare se imparte.Dar de fapt mai concret ce vrei sa stii?
>
>>vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al mamei mele nu o sa fie bani implicati in tranzactie. mentionez ca sunt casatorit de 4 ani, si sunt singur la parinti. care este diferenta intre act de vanzare cumparare si donatie?
Asa este :exprima exact ce vrei....
Daca il " cumperi " apari tu ca si proprietar ,dar la un eventual divort ia si sotia 1/2 .La donatie _si iti recomand asta _mai ales daca nu ai frati,apartamentul nu se imparte cu sotia ,intrucit in contract va fi o fraza de genul " donez fiului meu ..." si astfel apartamentul este exclusiv al tau.Sigur,si donatia este atacabila ,dar numai in anumite conditii.
E mai bine asa;chiar daca acum nu poti sa crezi in divort,se poate intimpla oricind,pt.ca viata este cum este...Iar mai apoi stii cum se spune : nici daca maninci un sac de sare cu o persoana nu ajungi sa o cunosti,si nu stii ce pretentii va ridica.
Insa daca alegi varianta donatiei ,spune-i si sotiei !!
Un consilier care te sfatuieste de bine .

>vreau ca mama mea sa treaca apartamentul pe numele meu. am inteles ca sunt mai multe versiuni printre care donatie si vanzare cumparare. apartamentul fiind al mamei mele nu o sa fie bani implicati in tranzactie. mentionez ca sunt casatorit de 4 ani, si sunt singur la parinti. care este diferenta intre act de vanzare cumparare si donatie?
buna, asa cum spunea si colega iti sugerez si eu aceeasi varianta -donatia- e cea mai buna, nu te doare capul ...........succes!!!

Alte discuții în legătură

Partaj si transfer proprietate BescheaGeorgeta BescheaGeorgeta Buna ziua Care este calea cea mai echitabila, sigura, neatacabila si cu costuri minime pentru rezolvarea urmatoarei situatii: parintii mei detin impreuna ... (vezi toată discuția)
Lntrebari despre divort si partaj demolari demolari buna seara eu si sotia urmeaza sa divortam prin tribunal.la partaj nu sunt probleme..copii raman la sotie. in urma cu 2 ani am cumparat un apartament pe ... (vezi toată discuția)
Dupa 5 ani de la divort vasilepop vasilepop Inainte cu 5 zile de casatorie mama mea mi a facut procura notarial precum pot sa vand in numele ei apartamentu proprietate care l avea, eu fiind unicul ... (vezi toată discuția)