Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Subiect: stat de plata,pontaje,revisal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Subiect: stat de plata,pontaje,revisal

Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa trec angajatii care au cim la 4h /zi de Luni pana vineri dar ei lucreaza si sambata si duminica pe ture.Cum trebuie sa ii trec in pontaje si state de plata?Ca ei trebuie sa aiba si 2 zile libere pe saptamana,nu? Si in revisal cum ii trec?Trebuie sa le bag si spor pt munca suplimentara,nu? Daca se poate sa imi spuneti exact pasii care trebuie urmati...caci chiar nu stiu cum sa fac.Va multumesc

Art. 106. [egalitatea de tratament] C.Mun
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Art. 137. [repausul saptamanal]
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca

Salariatii angajati cu CIM cu timp partial au acelasi regim ca si cei cu norma intreaga.Ca urmare, trebuie sa le acordati acel repaus saptamanal de 2 zile.Cand acest lucru nu este posibil de realizat in zilele de sambata+duminica, el se acorda in alte 2 zile consecutive, in cursul saptamanii.Facand acest lucru, trebuie sa la acordati un spor la salariu, pe care il hotarati dvs, in regulamentul intern.
In REVISAL inregistrati salariul de baza, norma de lucru(4 ore/zi) la carea adaugati acest spor de week-end.Pontajul il realizati de asa natura, incat sa reiasa acele 2 zile de rapaus saptamnal cerut imperativ de art 137.:)
ela david, utilizator
Cat as putea sa pun sporul de weekend?Acesta trebuie trecut si in Revisal? Eu am inteles ca numai sporurile fixe se trec in Revisal?Puteti sa imi explicati mai detaliat?va multumesc anticipat
Sporul de week-end este atat cat hotaraste angajatorul.:) Puteti pune si 1 leu.Puteti stabili un procent (5% ,10%, 20%) sau o suma fixa :1 leu, 100 lei.Acest lucru insa, trebuie prins ori in CIM, la angajare, ori in act aditional, si ci siguramta, in regulamnetul intern.
In revisal il treceti obligatoriu, in maxim 19 zile de cand l-ati hotarat,(daca este o modificare, dupa cum inteleg eu) pentru fiecare angajat in parte.Aveti contracte-modificare si mergeti pe fiecare salariat pana ajungeti la sectiunea salariu brut.Acolo aveti optiunea de sporuri, de unde veti selecta sporul de week-end, care poate fi procent sau suma fixa, bifati dvs in functie de varianta pentru care ati optat.:)
Problema e ca in Lege la art. 105 ,alin.1,lit.c din Legea nr.53/2003 scrie clar ca angajatii cu cim la 4h/zi au interdictia de a efectua ore suplimentare,cu exceptia cazurilor de forta majora...etc.Iar la mine lucreaza de 2 ori pe saptamana si sambata si duminica.Cum pot eu sa ii trec in pontaj ca lucreaza si sambata si duminica la 4 h?Multumesc
Nu sunt ore suplimentare daca, conform art 137 C Mun le acordati alte 2 zile libere consecutive in cursul saptamanii, considerate repaus saptamanal.Eu cred ca aveti o oarecare idee cum sa faceti pontajul ca sa va incadrati in prevederile legale, nu-i asa.;)