Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de unde as putea recupera cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de unde as putea recupera cartea de munca

Am lucrat intre 1978-2005 in Romania dupa care am la lucru in strainatate, revenind in tara la inceputul acestui an. Intrebarea este de unde imi pot recupera cartea de munca? De la ultimul angajator sau de la ITM,Sector2 in cazul de fata?
Multumesc
Cartile de munca au fost retrase din sistem incepand cu 30 iunie 2011. Ele vor fi pastrate exclusiv in arhive electronice (scanate) si returnate posesorilor de drept.Singura baza de date despre angajatii din Romania este registrul general de evidenta a salariatilor – REVISAL.
Interesati-va la ultimul angajator daca a dus cartile de munca la scanat si daca le-a mai ridicat de la ITM.
Mergeti la ITM Bucuresti si luati legatura cu inspectorul la care a fost arondat fostul angajator si vedeti ce va poate spune despre carnetul dvs de munca
multumesc mult, sper sa fie ok