Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Mama mea a fost casatorita cu un cetatean italian, iar acesta a decedat in februarie 2012. In timpul casniciei au cumparat o garsoniera in Romania, Bucuresti, garsoniera a fost trecuta pe numele amandurora. Acum ca barbatul a murit mama vrea sa faca succesiunea pentru garsoniera, tin sa mentionez ca italianul are copii dintr-o casnicie anterioara ( toti majori si locuind in Italia). Mama vrea sa faca succesiunea aici in Romania, dar vrea sa puna pe cineva sa declare ca italianul nu are mostenitori, pentru a fi singura cu drept de mostenire asupra casei.
Este posibil sa faca cum vrea ea cu aceasta declaratie? Nu trebuie sa aduca dovezi ca cetateanul nu avea copii? Mama mi-a spus sa declar eu ca el nu avea copii, iar eu stiu ca marturia mincioasa constituie infractiune, asa ca am refuzat, insa sustine ca atunci va plati pe cineva sa declare. Daca va declara cineva ca italianul nu a avut mostenitori, iar acestia vor veni peste o perioada sa deschida si ei succesiunea, mama si cel ce va da declaratia mincinoasa vor raspunde penal? Sau daca se duce cineva si o reclama ca a facut succesiunea in acest mod, ea raspunde pentru fapta?
Multumesc
In acest caz se anuleaza certificatul de mostenitor. Este posibil......