Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea somajului art 75
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea somajului art 75

Art. 75. - Persoanele care in perioada in care beneficiaza de indemnizatie de somaj se incadreaza, potrivit legii, intr-o alta localitate si, ca urmare a acestui fapt, isi schimba domiciliul primesc o prima de instalare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, egala cu nivelul a 7 salarii minime brute pe tara in vigoare la data instalarii.
Care este limita de timp de la angajare sa depun la somaj cerere pentru a beneficia de banii prevazuti la acest articol avind in vedere ca trebuie sa am domiciliul schimbat pe buletin?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Din Normele de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art.45
(6) Drepturile prevãzute la art. 74 sau 75 din lege se solicitã în termen de maximum 12 luni de la data încadrãrii în muncã.