Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua.As avea o intrebare daca ma puteti ajuta.Eu am societate (i.i)Intreprindere Individuala.As vrea sa o angajez pe sora mea la mine la firma,sa-i platesc cartea de munca timp de un an pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.As vrea sa stiu daca ii pot pune pe cartea de munca un minim de ore sa zicem 4 ore,jumatate de norma,si salariul minimul pe economie,ar pute beneficia?Si daca se poate as dori sa stiu o suma lunara pe care ar trebui sa o platesc eu ca angajator.Va multumesc anticipat.
acordarea indemnizatiei de crestere a copilului nu este conditionata de numarul de ore sau de salariu.
Insa, cuantumul indemnizatiei da. Sunt 2 posibilitati sa opteze fie pentru:
- concediul de cresterea copilului timp de 12 luni, si va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, aceasta nu poate fi mai mica de 600 lei, si fiind plafonata superior la suma de 3.400 lei lunar.
- concediul de cresterea copilului timp de 24 luni, in care la fel va primi o indemnizatie de 75% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni, dar plafonul maxim este de 1.200 lei lunar.
- concediul de cresterea copilului cu handicap dureaza tot 3 ani (asa cum era prevazut si in vechea lege), iar indemnizatia de cresterea copilului este de 75% din venitul pe ultimul an. De asemenea si in aceast caz, plafonul minim este 600 lei si cel maxim 3.400 lei lunar.
Pentru a beneficia de aceste drepturi este necesar ca timp de 12 luni inainte de nasterea copilului sa fi avut venituri pentru care sau platit cotizatiile sociale, deasemenea se ia in calcul ca perioada daca s-au aflat in concediu medical, frecventeaza cursurile la zi ale invatamantului universitar sau postuniversitar, au beneficiat de indemnizatie de somaj, ori s-au aflat in concediu cu sau fara plata de crestere a copilului, au beneficiat de pensie de invaliditate precum si alte conditii prevazute la Art 2 punctul 6 din UG 111/2010.
Dumneavoastra ca angajator ii puteti plati orice suma doriti, si bineinteles sa achitati contributiile sociale.
In primul rand trebuie sa stiti ca au iesit din circuit cartile de munca incepand cu data de 01.01.2011;
Intregistrarile contractelor de munca se fac in RGES prin programul informatic REVISAL cu respectarea HG 500 din 2011

E o solutie de avarie .Incheind un contract de munca, sora ar trebui sa presteze munca si sa o platiti,La salariul minim aveti de plata astfel
CAS contributie individuala 10,5%X700=74
CAS ANGAJATOR 20,8%X70=146
CASS individual 5,5%x700=39
CASS angajator 5,2%x 700=36
Somaj individual 0,5%x700=4
Somaj angajator 0,5%x700=4
Fond de risc accidente in functie de obiectul de activitate intre 0,15%-0,85% x 700=
Contributia datorata de ANGAJATOR la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, conform Legii nr. 200/2006 0,25% la fondul de salarii 0.25%X700 =2
Pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil trebuie sa aiba 12 luni anterioare nasterii copilului venituri impozabile.De vazut articolele 2-3 din OUG 111 DIN 2010.

La program de 4 ore, puteti sa-i stabiliti un salariu de cel putin 350 lei.
1. Puteti s-o angajati si cu numai 1 ora pe zi, veti plati mai putin la contributii iar ea va putea beneficia de CCC.

2. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC nu este relevant cate ore pe zi lucreaza, ce salariu are si nici daca i se platesc contributiile si impozitele.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane