Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ajutor de inmormantare

As vrea sa stiu in cazul decesului mamei unui angajat care este cuantumul ajutorului de deces pe care firma poate sa il acorde salariatului?
Nu este stabilit undeva.Casa teritoriala de pensii acorda un salariu mediu brut pe economie 2117 lei la decesul asiguratului. Fiecare angajator are dreptul sa acorde sau sa nu acorde acest ajutor. De regula ajutoare le inmormantare se acorda din fondul social de 2% raportat la fondul de salarii realizat si este suma neta.
De regula aceste ajutoare se negociaza in contractul colectiv de munca
Faceti o cerere de solicitare a unui ajutor la care anexati copie dupa certificatul de deces al mamei salariatului .