Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere CCM la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere CCM la nivel de unitate

Am o firma care are peste 21 de salariati si doresc sa intocmesc documentatia pt negocierea colectiva care este obligatorie conform Codului Muncii. Ma puteti ajuta in acest sens cu formularele necesare? As vrea sa mai stiu ce se inregistreaza la ITM referitor la negocierea CCM? Multumesc!
1. La prima sedinta de negociere partile vor consemna in procesul-verbal urmatoarele:
a) componenta nominala a echipelor de negociere pentru fiecare parte, in baza unor imputerniciri scrise;
b) nominalizarea persoanelor mandatate sa semneze contractul colectiv de munca;
c) durata maxima a negocierilor convenita de parti;
d) locul si calendarul reuniunilor;
e) dovada reprezentativitatii partilor participante la negocieri;
f) dovada convocarii tuturor partilor indreptatite sa participe la negociere;
g) alte detalii privind negocierea

2. La prima sedinta de negociere se stabilesc informatiile publice si cu caracter confidential pe care angajatorul le va pune la dispozitia delegatilor sindicali sau ai reprezentantilor angajatilor, conform legii si data pana la care urmeaza a indeplini aceasta obligatie.

3. In opinia mea, daca partile inteleg sa nu incheie un contract colectiv la nivel de unitate deoarece nu pot sustine clauze mai favorabile salariatilor comparativ cu cele reglementate de Codul muncii sau in legislatie , atunci la prima sedinta se va consemna acest lucru in procesul-verbal.
Bună ziua,

Negocierea colectivă, dacă nu se încheie CCM, trebuie făcută anual?
Este o situatie neprevazuta de Legea nr.62/2011.

In opinia mea, pentru a evita orice divergenta pe aceasta tema cu inspectorii ITM, este bine s-o programati anual.