Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am impreuna cu sotul un ap care este ipotecat la banca pt 2 credite. el are un credit de nevoi personale fara ipoteca cu rastante. acum am primit somatie de la executor. ce urmeaza sa faca? poate sa scoata ap la licitatie?:(
Da,il poate scoate la licitatie,suma pe care o datorati bancii va fii recuperata din vanzarea apartamentului,iar diferenta de bani ramasa in urma vanzarii apartamentului,vi se restituie.
in situatia in care nu achitati obligatiile prevazute in titlul executoriu,cu scopul legitim de recuperare debit acumulat,executorul judecatoresc,are dreptul sa demareze procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta,pana la concurenta valorii de recuperat