Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare Vanzator Magazin de Vise
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare Vanzator Magazin de Vise

Buna seara.Ma numesc Silviu si am o varsta de 24 de ani.As avea si eu o intrebare.Am primit astazi o oferta de angajare ca vanzator intr-un asa-zis magazin de vise (mai precis etnobotanice).Inainte sa accept sau sa refuz aceasta oferta...( desi nu sunt de acord cu asemenea lucruri,dar...cum in tara asta nu prea poti trai facand doar ce iti place...uneori trebuie sa faci si ceea ce nu-ti place) as dori sa aflu mai intai ce implicatii legale sunt.Ideea e ca omul ma angajeaza cu contract de munca si un salariu destul de maricel (ceea ce...pe saracia asta face jobul destul de tentant)...dar vreau totusi sa stiu daca,in cazul in care patronul va avea parte de vreun control din partea politiei,eu as putea pati ceva.M-as putea trezi cu vreun dosar penal sau cine stie ce invinuiri,tinand cont de faptul ca eu sunt doar un angajat cu contract de munca?? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!!!
1) In primul rand trebuie sa stiti daca acel magazin unde lucrati are autorizatie de functionare ptr vanzarea produse etnobotanice.

2) Trebuie sa stiti si ce fel de etnobotanice sunt spre aprobare de vanzare. Unele etnobotanice sunt interzise spre comercializare,asa ca uitati-va atent ce vindeti.

3) Puteti cauta si pe google despre interzicerea comercializarii etnobotanicelor. Scrieti pe google asa:
lege impotriva vanzarii etnobotanice
Magazinele de vise sunt interzise prin lege in Romania! Nu are cum sa aiba autorizatie de functionare pentru vanzarea de etnobotanice ... etnobotanicele sunt interzise in Romania ! Se fac descinderi mari pentru capturarea acestor vanzatori . Normal ca patesti , e ca si cum ar avea cineva un magazin unde ar vinde heroina , el ar fi patronul si tu vanzatorul.
Piticu_Slv a scris:

Buna seara.Ma numesc Silviu si am o varsta de 24 de ani.As avea si eu o intrebare.Am primit astazi o oferta de angajare ca vanzator intr-un asa-zis magazin de vise (mai precis etnobotanice).Inainte sa accept sau sa refuz aceasta oferta...( desi nu sunt de acord cu asemenea lucruri,dar...cum in tara asta nu prea poti trai facand doar ce iti place...uneori trebuie sa faci si ceea ce nu-ti place) as dori sa aflu mai intai ce implicatii legale sunt.Ideea e ca omul ma angajeaza cu contract de munca si un salariu destul de maricel (ceea ce...pe saracia asta face jobul destul de tentant)...dar vreau totusi sa stiu daca,in cazul in care patronul va avea parte de vreun control din partea politiei,eu as putea pati ceva.M-as putea trezi cu vreun dosar penal sau cine stie ce invinuiri,tinand cont de faptul ca eu sunt doar un angajat cu contract de munca?? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!!!

Cat despre contractul de munca , de unde esti tu sigur ca iti inregistreaza la ITM acel contract de munca? Mai ales dat find domeniul de activitate..