avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere Individuala. Titular si angajat in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere Individuala. Titular si angajat in acelasi timp?

Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mayer , utilizator 23:49, 23 Iulie 2012
serbanramona82 a scris:

Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat


Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Titularul II nu poate fi si angajat la propria II. ...s-a mai discutat pe forum si este destul de clar de ce....!
Presupunand ca ati fi totusi, nu veti scapa de obligatia de plata la pensie si nici la sanatate, CIM,Legea sanatatii si Legea pensiilor, v-ar creea aceste obligatii.
Lasand presupunerea deoparte,raspunsul este: nu puteti fi angajat la propria II

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass pentru intreprinderea individuala elkecri elkecri Buna ziua, Mi-am facut o intreprindere individuala la inceputul anului si in momentul acela eram angajat la o societate asa ca nu trebuia sa platesc ... (vezi toată discuția)
Angajat la intrep.individuala marial marial am o intrep.individuala pe numele meu,pot sa ma angajez cu cim la ii? (vezi toată discuția)
Angajat la propria i.i. adrianabresug adrianabresug la o II ,infiintatorul acesteia poate avea statut de angajat ? (vezi toată discuția)