Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere Individuala. Titular si angajat in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere Individuala. Titular si angajat in acelasi timp?

Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat
serbanramona82 a scris:

Titularul unei intreprinderi individuale pot sa fiu si angajat in acelasi timp? Pentru a nu mai plati la pensie si sanatate se poate sa-mi fac contract de munca la intreprinderea mea si sa depun doar d112, in loc de declaratia 600?
Multumesc anticipat

Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?
Titularul II nu poate fi si angajat la propria II. ...s-a mai discutat pe forum si este destul de clar de ce....!
Presupunand ca ati fi totusi, nu veti scapa de obligatia de plata la pensie si nici la sanatate, CIM,Legea sanatatii si Legea pensiilor, v-ar creea aceste obligatii.
Lasand presupunerea deoparte,raspunsul este: nu puteti fi angajat la propria II