Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit vanzare teren( parete in intravilan si parte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit vanzare teren( parete in intravilan si parte in extravilan)

Vreau sa vand un teren dobandit prin mostenire in urma cu peste 7 ani: 1900 m.p sunt in intravilan si 3000 m.p in extravilan, dar ambele suprafete formeaza un singur lot.. Pe tot terenul mi s-a ofertit 30.000 euro.Ce taxe trebuie sa platesc in calitate dee vanzator? Multumesc
Dumneavoastra ca si vanzator nu aveti nici un fel de obligatie de plata cu privire la taxele de tranzactionare a terenului, acestea sunt in sarcina cumparatorului. Insa, daca doriti sa conveniti altfel, adica sa contribuiti la plata acestor taxe este libera dumneavoastra alegere.
In sarcina dumneavoastra ca vanzator stau urmatoarele:
- plata extrasului de carte funciara pentru autentificare 40 lei/numar cadastral in regim normal sau 200 lei/numar cadastral in regim de urgenta
- plata impozitului datorat pentru transferul proprietatilor imobiliare, in conditiile art .77 ind. 1 din Codul Fiscal, respectiv, daca ati dobandit acum 7 ani (data dobandirii este data decesului persoanei de la care ati mostenit) si daca pretul este 30.000 euro, impozitul este 2% din pretul de vanzare, respectiv, 600 euro in echivalent lei.
Ambele sume se platesc in lei catre notarul care va autentifica contractul de vanzare.
Succes!
ContSters267464, utilizator