avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2181 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii sanatate contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii sanatate contract inchiriere

Am si eu nevoie de o lamurire.
Am un apartament impreuna cu baiatul meu pe care l-am inchiriat unei firme,
Eu sunt pensionara si baiatul meu este angajat cu contract de munca la o societate.
Intrebarea este daca se mai plateste contributia de sanatate, in afara de impozitul pe venit pe valoarea chiriei.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 19:24, 20 Iulie 2012
Avand in vedere ca baiatul dumneavoastra plateste contributia de sanatate in temeiul contractului individual de munca, nu va mai contributia de sanatate pentru ca realizeaza venituri din inchiriere, ci numai impozit pe venit.
Baza legala legea nr. 95 din 2010 privind reforma in domeniul sanatatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cnas andreeatoth555 andreeatoth555 CONTRIBUTIE CNAS VA ROG SA-MI SPUNETI DACA EU SUNT PENSIONARA DE BOALA DIN 19.07.2007 SI AM AVUT UN APARTAMENT INCHIRIAT UNEI FIRME SI PENTRU CARE AM ... (vezi toată discuția)
Ce impozite se platesc pe veniturile realizate din chirie? este cas-ul inclus? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Sunt foarte nedumerita referitor la impozitul pe venit si CAS. Datele problemei: Un pensionar inchiriaza un apartament si astfel realizeaza ... (vezi toată discuția)
Cass pentru venituri din chirii ContSters240672 ContSters240672 Sunt pensionara, platesc Cass pentru pensie, realizez venituri din inchirierea unui apartament. as dori sa stiu daca trebuie sa platesc Cass pentru acest ... (vezi toată discuția)