Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii sanatate contract inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii sanatate contract inchiriere

Am si eu nevoie de o lamurire.
Am un apartament impreuna cu baiatul meu pe care l-am inchiriat unei firme,
Eu sunt pensionara si baiatul meu este angajat cu contract de munca la o societate.
Intrebarea este daca se mai plateste contributia de sanatate, in afara de impozitul pe venit pe valoarea chiriei.
Multumesc anticipat.
Avand in vedere ca baiatul dumneavoastra plateste contributia de sanatate in temeiul contractului individual de munca, nu va mai contributia de sanatate pentru ca realizeaza venituri din inchiriere, ci numai impozit pe venit.
Baza legala legea nr. 95 din 2010 privind reforma in domeniul sanatatii.