Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apometre

Buna ziua,
Locuiesc la bloc.
In cadrul unei sedinte, o parte din locatari a hotarat scoaterea apometrelor in afara apartamentelor, deasupra usilor.
Eu si 2 familii nu suntem de acord, deoarece nimeni nu ne poate garanta ca apometrele nu vor fi lovite , stricate sau cineva va trage de tevi, in conditiile in care copiii anumitor familii din bloc opresc curentul electric sau cablul si sunt f. agresivi.
Ce putem face? Suntem obligati sa aderam la hotararea celorlalti?
Multumim.

Art. 26. - Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 45 de zile de la adoptarea acesteia. Actionarea in justitie nu intrerupe executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...