avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este legal sa iei bunuri care nu sunt ale tale?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este legal sa iei bunuri care nu sunt ale tale?

Buna ziua. Am o mare problema. Parintii mei divorteaza, iar tatal, pe langa faptul ca face scandal, acum a luat numeroase bunuri (aspirator, hota), unele cumparate de mama. Este legal sa faca acest lucru? Daca nu este, ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:18, 22 Iulie 2012
sa mearga mama dvs la politie sa faca o plangere impotriva tatalui dvs,sa declare si ce bunuri comune a luat (furat ) tatal dvs.
Apoi sa-l dea in judecata ,......mai departe dupa divort se va face partajul (impartirea bunurilor comune )
daca bunurile respective sunt bunuri comune nu este moral si legal
De regula,in astfel de situatii,unul din membrii cuplului se poate preta sa isi manifeste interesul si pentru preluarea anumitor bunuri cu anumita valoare.
Se impune ,chiar si in aceasta situatie de posibil divort sa existe o decenta si o intelegere intre parteneri
Daca exista interes si minimum de intelegere intre parintii dvs,incercati atentionarea asupra aspectului netemeiniciei preluarii bunurilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separarea in vederea divortului aqwszx aqwszx Buna seara, Speta: Familie cu 2 copii. Mama vrea sa divorteze. Tatal nu e de acord. Mama a depus actele pentru divort si vrea sa paraseasca domiciliul ... (vezi toată discuția)
Partaj - bunuri pe numele fiului weeezer weeezer Buna ziua. Am si eu 2 mici problemute, sper intr-o rezolvare cat mai clara, multumesc anticipat. Mama achizitioneaza fiului, pe numele acestuia, un ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate irina.modrea@gmail.com irina.modrea@gmail.com Parintii mei biologici au divortat, iar in urma divortului tatal meu si-a schimbat numele si eu si mama am luat numele celui de-al doilea sot al mamei. Incerc ... (vezi toată discuția)