Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu sofer in stare de ebrietate
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu sofer in stare de ebrietate

Care sunt pasii de urmat in cazul unui accident in care eram pasager si soferul in stare de ebrietate. Am deja 30 de zile de spitalizare urmand sa fiu transferat la alt spital pentru recuperare. Prognosticul doctorilor de recuperare este intre 6 si 8 luni. Mentionez ca in zilele urmatoare trebuie sa vina politia sa dau declaratie, iar cei care m-au accidentat nu au venit sa ma vada si nu am reusit sa fac certificatul medico-legal. Asigurarea RCA acopera daunele in ce ma priveste tinand cont ca soferul era in stare de ebrietate? Va multumesc!
Care sunt pasii de urmat in cazul unui accident in care eram pasager si soferul in stare de ebrietate

Va trebui sa formulati, impotriva soferului vinovat de producerea accidentului, plangere pentru vatamare corporala din culpa.
In cadrul acestui proces va veti constitui parte civila cu toate sumele cheltuite, plus o suma de bani reprezentand daunele morale, in fuctie de numarul zilelor de ingrijiri medicale ce se vor stabilite prin certificatul medico-legal.

Asigurarea RCA acopera daunele in ce ma priveste tinand cont ca soferul era in stare de ebrietate?

Nu.

Aveti posibilitatea sa formulati plangere penala si cerere constituire parte civila impotriva soferului vinovat. Avand in vedere nr. de zile de ingrijiri medicale, o sa fie judecat si fara plangerea dumneavoastra. In cadrul procesului penal puteti formula atat pretentii reprezentand daune materiale (cheltuieli spitalizare, venit nerealizat, etc) cat si daune morale.

Asigurarea RCA acopera fara probleme daunele pasagerilor din vehicului asigurat, indiferent daca soferul era baut sau nu.

Va sfatuiesc sa apelati la un avocat specializat.