Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Firma cercetare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Firma cercetare

Sunt universitar si as avea o intrebare legat de contabilitatea unei firme de cercetare.
Intrucat nu pot angaja personal pentru cercetarile mele in cadrul universitatii, as dori sa infiintez o firma care sa aiba ca activitatea cercetarea - un fel de institut de cercetare. In aceasta varianta, daca sunt castigate proiecte nationale ANCS firma va plati profit pe sumele castigate prin proiecte?
In conformitate cu art. 14 Cod fiscal impozitul pe profit se aplica in cazul persoanelor juridice romane asupra profitului impozabil obtinut din orice sursa, atat din Romania, cat si din strainatate.

Ok. Dar este vorba de proiecte de cercetare, care nu produc profit. Doar regie. Aceasta se considera profit?
Daca societatea realizeaza profit va plati impozit pe acesta. Cu privire la activitatea de cercetare aveti unele stimulente fiscale prevazute de art. 19 indice 1 Cod fiscal.